31. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump bilancoval. Zeď postaví a Guantánamo nechá otevřené, navzdory Obamovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Prezident během projevu o stavu Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident během projevu o stavu Unie. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Bilance výsledků prvního roku prezidentského mandátu a výzva ke smíření obou parlamentních stran byla hlavním obsahem poselství o stavu unie, které přednesl prezident USA Donald Trump. V třetím nejdelším projevu v historii hovořil hlavně o domácích problémech, vyšetřování údajného volebního vměšování Ruska šéf Bílého domu nekomentoval.

„Trump je skvělý prodejce. Dnes však prodával cukrátka, která v sobě měla jed,“ uvedl analytik a komentátor CNN Van Jones v reakci na historicky druhý projev amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie.

Podle Trumpa nastal pro Ameriku „nový okamžik“, vláda pod jeho vedením buduje „bezpečnou, silnou a hrdou“ zemi.  

Donald Trump v části poslovu věnované migraci ubezpečil poslance, že chce dál prosazovat ochranu země před ilegálními imigranty s pomocí chystaného „spravedlivého kompromisu“ s demokraty. 

Zopakoval, že na jihu země vybuduje „velkou zeď“, která zajistí zemi bezpečnost, a že ukončí vízovou loterii a takzvanou řetězovou migraci způsobenou spojováním rodin.

Vedení americké armády poslouchá projev prezidenta Trumpa.
Prezident Donald Trump pronáší projev o stavu Unie před naplněnou Sněmovnou...

Prezident několikrát ve vztahu k migraci hovořil o gangu MS-13, který působí primárně na východním pobřeží a jeho členy jsou převážně migranti ze střední Ameriky. Trump podle Vana Jonese přirovnal všechny imigranty ke členům gangů. 

Smířlivé gesto bylo nutností

Trump však nabídl i smířlivý postoj a žádal spolupráci obou stran v mnoha záležitostech. „Nabízím vstřícnou ruku ke spolupráci členům obou stran, demokratům i republikánům, při ochraně našich občanů jakéhokoli původu, barvy pleti nebo vyznání“, prohlásil. Demokraté se však do spolupráce s Trumpem rozhodně nehrnou.

„Na slova, která jsme dnes slyšeli se rozhodně nemůžeme spolehnout,“ uvedla pro CNN senátorka Kamala Harrisová. „Lidé nemají důvěru ve vládu a zaslouží si slyšet od prezidenta pravdu,“ dodala.

PROJEV O STAVU UNIE

Jednou z hlavních ústavních povinností prezidenta USA je jednou ročně informovat Kongres o stavu unie. Hlava státu tímto způsobem sděluje senátorům a reprezentantům, kam se bude země v následujícím období ubírat a jaká jsou důležitá témata

Prezident může podle Ústavy USA informovat Kongres i písemně, je však zvykem vystupovat osobně. Historicky nejdelší projev měl Bill Clinton v roce 2000, který trval hodinu a dvacet osm minut.

Podle serveru Politico je pro Trumpa smířlivý tón politickou nutností, protože pokusy zlákat demokraty pro spolupráci v loňském roce nevyšly. Navíc bude Trump potřebovat podporu demokratů i pro schválení dalšího financování federální vlády, které hrozí 8. února platební neschopnost.

Letos Bílý dům čeká ještě těžší období než loni, protože vláda bude prosazovat svůj program v atmosféře politického boje před listopadovými volbami do Kongresu. Republikáni v nich budou obhajovat většinu v obou parlamentních komorách. 

Šéf Bílého domu hovořil o zlepšení zdravotní péče, mimo jiné o možnosti poskytnout nemocným v posledním stádiu choroby přístup k experimentálním lékům neschváleným dosud státním regulátorem. Více než půl hodiny pak strávil Trump hodnocením ekonomického růstu a stavu ekonomiky.

„Naše masivní daňové zvýhodnění přineslo úžasnou úlevu střední třídě a drobným podnikatelům,“ prohlásil prezident. Díky jeho vládě se prý podařilo zavést největší daňové úlevy v amerických dějinách, což deník Washington Post okamžitě dementoval s tím, že nejde ani o největší úlevy za poslední desetiletí.

Guantánamo zůstane otevřené

O problémech americké zahraniční politiky se Trump zmínil až ve druhé hodině svého proslovu. Připomněl úspěchy boje s Islámským státem v Sýrii a Iráku a oznámil podpis exekutivního příkazu, jímž ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Kritizované vězení pro osoby podezřelé z terorismu chtěl Trumpův předchůdce Barack Obama zavřít.

Bezpříkladná síla je podle prezidenta nejjistější obranou proti hrozbám zlotřilých režimů, teroristických skupin a rivalů, jako je Čína nebo Rusko. Tyto dvě země jsou podle Trumpa „výzvou americkým zájmům, americké ekonomice a jejím hodnotám“.

Proto Trump žádá o odstranění limitů vojenského rozpočtu. Součástí obrany musí být i jaderný arzenál „tak silný a mohutný, že odstraší jakýkoli akt agrese“. Možná přijde „magický okamžik“, kde se národy sjednotí a zničí své jaderné arzenály. „Ještě tam ale nejsme,“ upozornil Trump.

Prezident se ve třetím nejdelším projevu v historii nezmínil o vyšetřování údajného ruského vměšování do předloňských amerických voleb. Vztahům s Moskvou ani se spojenci nevěnoval v poselství významnější pozornost. Podobně také ignoroval otázku inovací a vědy.

Manželská krize

Během proslovu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o stavu americké unie věnovala média zvýšenou pozornost první dámě Melanii, nad jejímž manželstvím s prezidentem se podle spekulací stahují mračna. 

První dáma Melanie Trumpová během prezidentova proslovu. Po její pravé ruce...

První dáma Melanie Trumpová během prezidentova proslovu.

Trumpovi dorazili do Kongresu odděleně. Melania sledovala v krémovém kalhotovém kostýmu od Diora řeč svého manžela bez emocí, obklopena zvlášť pozvanými prezidentovými hosty.

Manželskou krizi prvního páru prý vyvolala nedávná informace listu The Wall Street Journal, že Trump se v roce 2006 - rok po svatbě - zapletl s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou, vystupující pod jménem Stormy Daniels. Melania před několika dny odvolala cestu do Švýcarska, kam měla manžela doprovázet na Světové ekonomické fórum, a bez veřejných oslav se minulý týden obešlo i 13. výročí jejich sňatku. Cliffordová ale pár hodin před prezidentovým projevem aféru s Trumpem popřela.

  • 33Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky