30. dubna 2017 8:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Filipínský prezident pojede do Bílého domu. Pozval ho Trump

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | foto: AP/ČTK

WASHINGTON Donald Trump pozval filipínského prezidenta Rodriga Dutertea na návštěvu do Bílého domu. Podle agentury Reuters se tak stalo během sobotního telefonátu nejvyšších představitelů obou zemí. Spojené státy v minulosti kritizovaly kontroverzního filipínského prezidenta Dutertea za protidrogové tažení, při němž bylo od léta zabito na 9 000 lidí.

Bílý dům neupřesnil, kdy by se schůzka ve Washingtonu měla uskutečnit. Podle Bílého domu ale Trump rovněž navštíví Filipíny, a sice v listopadu, kdy se zúčastní dvou summitů asijských států.

V sobotním telefonátu Trump a Duterte hovořili kromě jiného o nebezpečí, které představuje Severní Korea, napsala agentura Reuters.

Duterte v reakci na americké kritiky v prosinci ohlásil „rozchod se Spojenými státy“. Do Washingtonu tehdy vzkázal, aby se připravili na možné zrušení smlouvy, která Pentagonu umožňuje rozmístit na Filipínách zbraně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz