Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump nechal pozvat Putina na podzim do Washingtonu. O návštěvě se již jedná

Svět

  23:07aktualizováno  20. července 7:38
Washington - Americký prezident Donald Trump požádal svého poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, aby pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na podzim do Washingtonu. O návštěvě se již jedná. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na Twitteru. Možné datum Putinovy návštěvy Bílý dům neupřesnil, odmítl i sdělit případné další podrobnosti, poznamenala agentura TASS.

Potřesení rukou Trumpa a Putina v Helsikách. foto: Reuters

19.července 2018 v 21:51, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 23:02

In Helsinki, @POTUS agreed to ongoing working level dialogue between the two security council staffs. President Trump asked @Ambjohnbolton to invite President Putin to Washington in the fall and those discussions are already underway.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer prohlásil, že by se Trump neměl s Putinem znovu sejít mezi čtyřma očima, dokud se Američané nedozvědí, co se vlastně přihodilo během dvouhodinové schůzky obou prezidentů v Helsinkách.

Trump se s Putinem setkal v pondělí v Helsinkách. I přes kritiku zákonodárců a médií trvá na tom, že pondělní summit byl velký úspěch. Uvedl také, že se již těší na druhou schůzku s ruským prezidentem.

K první oficiální schůzce Trumpa s Putinem ve čtvrtek list The Washington Post napsal, že američtí vládní činitelé se stále marně snaží zjistit, co šéf Bílého domu vlastně v Helsinkách dohodl. To podle deníku dokládá i fakt, že mluvčí ministerstva obrany USA nejsou schopni odpovědět na dotazy novinářů, jaký dopad může schůzka mít na americkou armádu. Kvůli nejasnostem o obsahu schůzky dokonce několik demokratických zákonodárců navrhlo, aby Kongres pozval na jednání tlumočnici, která Trumpovi při setkání s Putinem mezi čtyřma očima překládala. 

Sám Trump ve čtvrtek na Twitteru média obvinil z vyvolávání války. „Prolhaná média zoufale usilují o konfrontaci s Ruskem, dokonce takovou, která může vést k válce. Činí bezohledný nátlak a nenávidí skutečnost, že pravděpodobně budu mít dobré vztahy s Putinem,“ napsal.

Autor: