Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přerušil jednání s demokraty o podpoře ekonomiky, pokračovat budou po volbách

Cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínské... | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump přerušil jednání s demokratickými zákonodárci o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci covid-19. Jednání se mají uskutečnit až po jeho opětovném zvolení, uvedl Trump na svém účtu na Twitteru. Volby hlavy státu se v USA uskuteční 3. listopadu.

„Dal jsem pokyn svým poslancům, aby zastavili jednání, až do voleb, kdy okamžitě poté, co vyhraju, přijmeme velký stimulační zákon, který se zaměří na pracovité Američany a malé podniky,“ uvedl Trump na Twitteru.

Podle Trumpa demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová nevyjednávala „v dobré víře“. Uvedl rovněž, že požádal lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella, aby se před volbami soustředil na potvrzení jeho kandidátky Amy Coneyové Barrettové do nejvyššího soudu.

Bílý dům minulý týden uvedl, že podporuje příspěvek pro nezaměstnané v době pandemie 400 USD za týden, a naznačil možnost úlev kvůli covidu až 1,6 bilionu USD. Tuto nabídku Pelosiová odmítla.

Šéfka sněmovny na prezidentův krok reagovala konstatováním, že Trump staví svůj zájem nad zájem země. „To, že prezident Trump upouští od jednání, demonstruje, že s virem bojovat nechce,“ řekla mimo jiné Pelosiová.

Šéf americké centrální banky Jerome Powell dnes před Trumpovým oznámením varoval, že hospodářská obnova Spojených států zůstává bez dalších stimulů nejistá.

Příliš malá podpora ekonomiky „by vedla ke slabému oživení a přivodila by zbytečné nesnáze domácnostem i podnikům,“ konstatoval Powell při videohovoru před Národní asociací podnikových ekonomů (NABE) o hospodářských vyhlídkách.

Vyjednávání o dalším balíku pomoci ekonomice začalo v červenci, ale vzápětí několik týdnů stálo. Pelosiová a ministr financí Steven Mnuchin později jednání znovu otevřeli. Demokraté se naposledy snažili prosadit balík o výši 2,4 bilionu dolarů, což bylo o sice jeden bilion méně, než činil jejich původní návrh, ale zároveň více, než chtěla přijmout Trumpova administrativa. Mnuchin v září naznačil, že vláda nepřijme balík vyšší než 1,5 bilionu dolarů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!