24. ledna 2017 19:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přesvědčuje fotkou v presscentru, že účast na jeho inauguraci byla vysoká

Fotografie agentury Reuters z průběhu inaugurace Donalda Trumpa (posláno do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie agentury Reuters z průběhu inaugurace Donalda Trumpa (posláno do... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump nechal v tiskovém středisku Bílého domu vyvěsit velkou panoramatickou fotografii washingtonských oslav, které minulý pátek doprovázely jeho inauguraci. Obrázek zřejmě novináře přesvědčit, že účast na ceremoniálu byla skutečně velká.

Spor mezi novináři a Trumpovým štábem o velikost davu před Kapitolem propukl po prohlášení prezidentova mluvčího Seana Spicera, že účast veřejnosti na inauguraci byla „vůbec nejvyšší“. Ze srovnávacích fotografií je ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem víc lidí.

Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová spor komentovala slovy, že Spicer nelhal, nýbrž poskytl novinářům „alternativní fakta“. V médiích se pak objevily ironické poznámky, že pojem „alternativní fakta“ je zřejmě v Bílém domě synonymem pro lež.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz