Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přijal rodiče Brita, kterého zabila žena amerického diplomata. Ta čekala za dveřmi, odmítli se s ní sejít

Tim Dunn a Charlotte Charlesová, rodiče zesnulého Harryho Dunna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Dunn a Charlotte Charlesová, rodiče zesnulého Harryho Dunna. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump se v Bílém domě sešel s rodiči Brita Harryho Dunna, jenž v srpnu zahynul při nehodě, kterou očividně způsobila manželka amerického diplomata v Británii. Informovala o tom ve středu televize Sky News. Američanka Anne Sacoolasová jela v době nehody po nesprávné straně silnice, nyní je ve Spojených státech a do Británie se odmítá vrátit.

Rodiče 19letého Harryho Charlotte Charlesová a Tim Dunn se vydali do USA, aby na případ upozornili. Tvrdí, že chtějí pro syna spravedlnost, a Trumpa na úterní schůzce požádali o vydání Sacoolasové. Prezident rodině vyjádřil pochopení a přislíbil, že se na případ znovu podívá, zároveň ale prohlásil, že postoj Spojených států se nezměnil a že diplomatova manželka se do Británie nevrátí.

Během schůzky se ukázalo, že v Bílém domě je přítomna i Sacoolasová, která čekala ve vedlejší místnosti. Setkání s ní, které jim Trump nabídl, ale Harryho rodiče odmítli. Novinářům pak vysvětlili, že se s ženou nesešli, protože bez přítomnosti právníků by to nebylo vhodné.

Před pozváním do Bílého domu, které bylo překvapivé, uspořádali v pondělí Charlesová s Dunnem tiskovou konferenci, na které vyzvali Trumpa, aby pomohl najít spravedlnost pro jejich syna. „Té noci se stala nehoda, ta dáma udělala chybu, zabila našeho syna. Nechtěla ho zabít, nechtěla způsobit nehodu, ale nejde přece odkráčet, odejít a myslet si, že se nic nestalo,“ řekl Dunn.

Dvaačtyřicetiletá manželka amerického vládního zaměstnance Sacoolasová podle vyšetřovatelů jela autem po nesprávné straně silnice, když se střetla s motorkou, kterou řídil devatenáctiletý Dunn. Žena podle policie nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila.

Případ zatížil americko-britské vztahy, které obě země tradičně označují za výjimečné. Za rodiče se postavil britský ministr zahraničí Dominic Raab a také premiér Boris Johnson.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...