26. února 2019 15:35, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přiletěl do Hanoje. Ve čtvrtek se podruhé setká s Kimem a povečeří s ním

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: ČTK

HANOJ Americký prezident Donald Trump přiletěl v úterý do Hanoje, kde se ve středu a ve čtvrtek setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Do vietnamské metropole před americkým prezidentem dorazil v úterý po téměř sedmdesátihodinové cestě vlakem a autem i Kim.

Prezidentský letoun Air Force přistál v Hanoji po setmění krátce před 21:00 místního času (před 15:00 SEČ). Trumpa na letišti přivítali zástupci Vietnamu i Spojených států. Kolonu vozů cestou do hotelu JW Marriott, kde je americký prezident ubytován, zdravily davy lidí, kteří mávali vietnamskými, americkými a severokorejskými vlajkami.

„Právě jsem přicestoval do Vietnamu. Děkuju všem lidem za velkolepé přijetí v Hanoji. Obrovské davy a tolik lásky!“ napsal Trump na Twitteru.

26.února 2019 v 16:08, příspěvek archivován: 26.února 2019 v 19:30

Just arrived in Vietnam. Thank you to all of the people for the great reception in Hanoi. Tremendous crowds, and so much love!

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové se Trump s Kimem ve středu večer místního času nejprve setkají mezi čtyřma očima, následovat bude pracovní večeře. Té se již zúčastní jejich poradci. Hlavní část oficiálních jednání je plánována na čtvrtek.

Řešit se má jaderné odzbrojení KLDR

Na červnové historické schůzce v Singapuru se Trump a Kim společně zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

Trump mává z auta po příletu na letiště v Hanoji.
Donald Trump dorazil na vietnamské letiště Nội Bài.

Očekávání od dvoudenního summitu v Hanoji jsou vyšší, než byla v loňském roce, kdy pouhé podání rukou amerického a severokorejského vůdce bylo považováno za historickou událost. Trump nicméně v neděli možnost nějakého zásadního průlomu relativizoval. „Nikam nespěchám. Nechci testy (jaderných zbraní a raket dlouhého doletu). Pokud nebude (KLDR) testy provádět, budeme spokojeni,“ řekl americký prezident.

Severní Korea chce na oplátku od Spojených států především postupné rušení hospodářských sankcí, které ochromují její ekonomiku. To ovšem Washington odmítá a trvá na tom, že KLDR se musí nejprve „zcela, ověřitelně a nezvratně“ zbavit svých atomových zbraní, a teprve poté mohou být sankce odvolány.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.