19. ledna 2017 19:57, aktualizováno  22:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přiletěl do Washingtonu, novináře s sebou nevzal. Obama udělil 330 milostí

Donald Trump s ženou Melanií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump s ženou Melanií. | foto: ČTK

WASHINGTON Nastupující americký prezident Donald Trump ve čtvrtek dokončil nominaci členů svého vládního týmu a odletěl z New Yorku do Washingtonu k účasti na třídenních inauguračních slavnostech. Svůj oblíbený soukromý letoun podle agentury AP vyměnil za armádní speciál, v němž se do hlavního města odebrali i členové jeho rodiny. Novináře na palubu nevzal.

Trump po příletu v doprovodu budoucího viceprezidenta Mika Pence a členů své rodiny den před inaugurací uctil na Arlingtonském národním hřbitově u Washingtonu památku padlých vojáků.

V krátkém ceremoniálu Trump položil věnec ke hrobu neznámých amerických vojáků a mlčky a s rukou přiloženou k srdci uctil jejich památku. Pietní akt je tradičním počátkem inauguračního programu, který v pátek v poledne vyvrcholí složením prezidentského slibu.

Ještě před návštěvou Arlingtonského hřbitova se Trump zastavil ve svém hotelu, který stojí nedaleko Bílého domu. Setkal se tam se špičkami republikánských poslaneckých klubů. „Chci, aby svět věděl, že nám to jde spolu skvěle dohromady,“ řekl Trump poslancům, z nichž řada ho během volební kampaně kritizovala za nemístné výroky.

Trump využil příležitosti, aby pochválil svou budoucí vládu, jejíž sestavení dnes dokončil. Prohlásil, že jde o „kabinet se zdaleka nejvyšším IQ ze všech předchozích kabinetů“. Dal rovněž slovo své manželce Melanii. „Zítra začínáme pracovat. Je před námi mnoho příležitostí a spousta věcí, o které se musíme postarat,“ řekla Slovinka, která bude za několik hodin první dámou USA.

Hotel jako symbol vládnutí

V hlavním městě bude po inauguraci sídlit v Bílém domě, ale podle lidí z jeho okolí bude často k vidění i ve svém manhattanském mrakodrapu Trump Tower a ve floridském letovisku Mar-a-Lago, které prezident v nedávném tweetu označil za „zimní Bílý dům“.

Donald Trump s ženou Melanií.
Donald Trump s ženou na Andrewsově základně po čtvrtečním příletu do...

Trumpův mluvčí Sean Spicer ve čtvrtek novinářům řekl, že prezident se bude zdržovat i ve svém novém washingtonském hotelu, který zřídil v rekonstruované a pronajaté budově hlavní pošty nedaleko Bílého domu. Spicer řekl, že hotel je „symbolem vládnutí, kterého se Trump chce držet“.

Meteorologický úřad sliboval původně ve Washingtonu v pátek počasí bez deště, ale ve čtvrtek svou předpověď změnil. Správa hlavního metropolitního prostranství National Mall reagovala prohlášením, že přípustné jsou v případě deště jen skládací deštníky.

Začne se stavbou zdi s Mexikem?

Trump chce už v prvních dnech po převzetí úřadu prezidenta USA vydat sérii exekutivních příkazů, jež jsou důležitou součástí pravomocí hlavy státu, která nepodléhá schválení v Kongresu. Podle poradců Bílého domu bude jedním z prvních nařízení k výstavbě protiimigrační zdi na hranicích s Mexikem, jejíž budování slíbil Trump už ve volební kampani.

„Nejen první den, ale i druhý a třetí bude prosazovat agendu skutečné změny,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci ve Washingtonu prezidentův mluvčí Sean Spicer. „V dalších dnech a týdnech budete svědky pokračování,“ řekl novinářům. Veřejnost má prý očekávat prezidentské příkazy už v pátek, kdy Trump nastoupí do úřadu, během navazujícího víkendu a počátkem dalšího týdne.

Trumpovi poradci podle agentury Reuters připravili na dvě stovky návrhů na exekutivní příkaz, z nichž bude prezident vybírat. Týkají se zdravotní péče, politiky ochrany klimatu, přistěhovalectví, energetiky a dalších oblastí. Kolik návrhů Trump schválí, není zatím známo.

Barack Obama využíval metodu exekutivních příkazů často, zejména ve druhém volebním období. Vyrovnával se tak se snahou republikány ovládaného Kongresu blokovat jeho program. Mnoho z Obamových příkazů chce Trump podle poradců zrušit.

330 milostí za poslední den

Odcházející americký prezident Barack Obama se mezitím loučí s Bílým domem, v němž jako hlava státu bydlel osm let. Oficiální akce, projevy a tiskové konference má za sebou, ve čtvrtek má podle poradců volnější program, byť Bílý dům neopouští. Hlavou státu je do pátku 12:00 místního času (18:00 SEČ), kdy složí přísahu jeho nástupce Donald Trump.

První rodina USA balí a chystá se k odjezdu do nového bydliště v luxusní washingtonské čtvrti Kalorama. Čtvrteční Obamovo úřadování se omezilo na běžnou denní schůzku s poradci a na oběd s viceprezidentem Joe Bidenem.

Úplně posledním Obamovým státnickým činem je závěrečná série milostí a prominutí trestů, jakých v minulých týdnech podle médií udělil stovky. Největší reakci vyvolalo zkrácení trestu pro Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks statisíce tajných armádních a diplomatických dokumentů. Mezi posledními omilostněnými je 330 pachatelů nenásilných, většinou drogových deliktů.

V Bílém domě už ve čtvrtek zůstalo jen pár členů prezidentského týmu. Fotografie Obamy a jeho rodiny pomalu mizí ze zdí chodeb západního křídla, kde jsou kanceláře prezidenta a jeho poradců. Mnoho z nich je prázdných, zbylí úředníci Obamova štábu odvážejí krabice s dokumenty, odevzdávají úřední mobily a loučí se s personálem.

Jeden z posledních rozhovorů prostřednictvím prezidentského telefonu byl ve čtvrtek s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, kterou Obama označuje za nejpevnějšího a nejspolehlivějšího partnera za celou dobu svého úřadování v Bílém domě. Obama poděkoval Merkelové za přátelství a snahu prohlubovat vztahy mezi oběma zeměmi. Podle sdělení Bílého domu zdůraznil, že těsná spolupráce mezi Washingtonem a Berlínem a mezi USA a Evropou je zásadní pro zachování robustních euroatlantických vazeb.

Navzdory porážce demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové svou poslední tiskovou konferenci Obama ve středu zakončil optimisticky. „Je pravda, že za zavřenými dveřmi nadávám víc než na veřejnosti,“ zněla závěrečná prezidentova slova. „Občas jsem naštvaný a znechucený jako kdokoli jiný. V duši ale cítím, že budeme OK. Musíme jen o to bojovat, musíme pro to pracovat a nepokládat to za samozřejmost,“ řekl novinářům.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz