10. července 2017 11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump probíral s Putinem vytvoření ‚kyberbezpečnostní jednotky‘. Pak otočil

První oficiální setkání prezidentů Ruska a USA na summitu G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První oficiální setkání prezidentů Ruska a USA na summitu G20. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump svým odběratelům na Twitteru zamotal hlavu. Zatímco v jednom příspěvku oznamoval, že projednával s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zavedení společné kyberbezpečnostní jednotky, po 12 hodinách otočil a v dalším příspěvku už tvrdil, že to není možné.

V neděli večer (SEČ) americký prezident Donald Trump oznámil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na summitu G20 v Hamburku diskutovali o založení společné „neprostupné“ kyberbezpečnostní jednotky. Ta by měla vést k tomu, aby se zabránilo hackingu volebního procesu a „dalším negativních věcem“.

09.července 2017 v 13:50, příspěvek archivován: 10.července 2017 v 10:43

Putin & I discussed forming an impenetrable Cyber Security unit so that election hacking, & many other negative things, will be guarded..

V současnosti Rusko čelí podezření ze vměšování do volby amerického prezidenta. Ruské kyberútoky měly ovlivnit výsledek volby a dopomoci Trumpovi k výhře. Trumpův návrh se tedy setkal převážně s odmítavým postojem.

„Není to ten nejpitomější návrh, který jsem kdy slyšel, ale celkem se tomu blíží,“ komentoval například Trumpův tweet republikánský senátor Lindsey Graham, píše server Politico.

Dvanáct hodin po prvním tweetu ale Trump odmítl, že by o založení takové jednotky reálně uvažoval. „To, že jsem s prezidentem Putinem diskutoval o kyberbezpečnostní jednotce, neznamená, že si myslím, že ty to šlo udělat. Nejde to, ale příměří lze a podařilo se!“ napsal Trump v narážce i na dohodnuté příměří v jihozápadní Sýrii.

10.července 2017 v 02:45, příspěvek archivován: 10.července 2017 v 10:50

The fact that President Putin and I discussed a Cyber Security unit doesn't mean I think it can happen. It can't-but a ceasefire can,& did!

Trump tento „obrat“ zatím nijak nekomentoval, píše Politico.

Na schůzce s Putinem Trump projednával právě i podezření Ruska ze zásahu do amerických prezidentských voleb. Putin taková obvinění „vehementně popřel“. Podle mluvčího Bílého domu Rence Priebuse ale není americký prezident přesvědčen.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz