Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump prolomil ticho a telefonoval si s prezidentkou Tchaj-wanu. Čína protestuje

Tchajwanská prezidentka na telefonu s Donaldem Trumpem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tchajwanská prezidentka na telefonu s Donaldem Trumpem | foto: Reuters

WASHINGTON Nově zvolený americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Je to první takový prezidentský kontakt od roku 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. Trump mimo to v pátek mluvil i s dalšími významnými státníky.

Bílý dům, jehož šéfem je až do 20. ledna Barack Obama, uvedl, že telefonát nic nemění na postoji Spojených států, které nadále ctí politiku jedné Číny. Peking telefonát označil za „malý trik ze strany Tchaj-wanu“ a vyjádřil naději, že nepoškodí vztahy mezi oběma zeměmi.

Čínské ministerstvo zahraničí proti telefonátu protestovalo a vyzvalo USA k pokračování v politice jedné Číny. Tu Washington praktikuje od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.

Čínské ministerstvo zahraničí v sobotu oznámilo, že kvůli telefonátu podalo protest k „relevantní straně“ ve Spojených státech. Dále uvedlo, že základem americko-čínských vztahů je politika jedné Číny, a vyzvalo Spojené státy, aby se této politiky držely. USA by podle Pekingu měly také obezřetně zacházet s tchajwanskou otázkou, aby se vyhnuly zbytečnému narušení čínsko-amerických vztahů.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Tchaj-wan nicméně uznává jen 22 převážně malých zemí světa.

Dojatý Donald Trump krátce poté, co je jasné, že vyhrál prezidentské volby.
Donald Trump zdraví své voliče při příchodu do volebního štábu republikánů.

Trumpova mluvčí Hope Hicksová telefonát mezi Trumpem a tchajwanskou prezidentkou potvrdila. Podle ní oba státníci konstatovali, že „mezi Tchaj-wanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy“.

Trump později na twitteru zdůraznil, že iniciativa vzešla od Cchaj Jing-wen. „Prezidentka Tchaj-wanu MI ZATELEFONOVALA, aby mi blahopřála k získání prezidentského úřadu. Děkuji!“ napsal Trump na twitteru. Cchaj na to vzápětí reagovala s tím, že „obě strany se na kontaktu předem domluvily“.

03.prosince 2016 v 01:44, příspěvek archivován: 03.prosince 2016 v 07:29

The President of Taiwan CALLED ME today to wish me congratulations on winning the Presidency. Thank you!

Bílý dům, který stále ovládá Barack Obama, k Trumpovu telefonátu podotkl, že Spojené státy nemění svůj postoj a uznávají nadále politiku jedné Číny. „Zůstáváme pevně oddáni politice jedné Číny,“ uvedl mluvčí Obamovy Národní bezpečnostní rady Ned Price. „Naším základním zájmem jsou mírové a stabilní vztahy přes Tchajwanský průliv,“ dodal.

Čínský ministr zahraničí Wang I telefonát označil za „malý trik Tchaj-wanu“ a vyjádřil naději, že „nezmění politiku jedné Číny, kterou dlouhodobě vyznávají vlády Spojených států“. Agentura AFP si všimla, že o telefonátu neinformovala žádná čínská média a zmínky o něm jsou na internetu v Číně cenzurovány.

Jeden z představitelů zastupitelského úřadu Tchaj-wanu ve Washingtonu uvedl, že Trumpův rozhovor znamená „historický“ první kontakt mezi americkým a tchajwanským vůdcem od přerušení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí v roce 1979. V tomtéž roce také Spojené státy navázaly oficiální vztahy s Pekingem. Od té doby udržují USA s Tchaj-wanem pouze neoficiální vztahy, Washington ale nadále dodává Tchaj-peji zbraně, „aby jí pomohl udržet schopnost se bránit“.

Podle Tchaj-wanu by Čína měla na rozhovor Trumpa s prezidentkou nahlížet s rozvahou.

„Vyzýváme Čínu, aby se postavila nové situaci v asijsko-tichomořském regionu a spolupracovala s námi na rozvíjení příznivých vztahů novým způsobem, který přispěje k míru, prosperitě a stabilitě regionu,“ uvedl tchajwanský vládní úřad, který má na starost vztahy s Čínou.

Trump také na to na twitteru poukázal. „Je zajímavé, že Spojené státy prodávají Tchaj-wanu vojenský materiál za miliardy dolarů, a já bych přitom neměl přijmout blahopřejný telefonát,“ napsal.

„Takhle začínají války,“ řekl o Trumpovi demokratický senátor

Demokratický senátor Chris Murphy, který je členem senátního výboru pro zahraniční vztahy, prohlásil, že Trump je oprávněn měnit americkou politiku, ale jeho přístup je potenciálně nebezpečný. „Trump má právo měnit politiku, spojenectví, strategii... To, co se ale stalo v posledních 48 hodinách, to není změna. To je zásadní obrat zahraniční politiky, ať už plánovaný, či neplánovaný. Tímhle způsobem začínají války,“ řekl Murphy. Vyzval také, aby byl co nejrychleji vybrán nový šéf diplomacie, jímž by měl být „pokud možno zkušený politik“.

Ministerstvo zahraničí bylo podle agentury Reuters podobně překvapeno již v polovině listopadu po telefonátu Donalda Trumpa s pákistánským premiérem Navázem Šarífem, kterého Trump označil za „skvělého chlápka“. Vztahy mezi Islámábádem a Washingtonem se přitom v posledních letech výrazně zhoršily kvůli opakovaným americkým obviněním, že Pákistán poskytuje útočiště islamistům, kteří zabíjejí americké vojáky v Afghánistánu.

Nejmenovaný představitel Bílého domu agentuře AFP řekl, že Bílý dům o Trumpově telefonátu předem nevěděl. Bílý dům Trumpa již dříve vyzval, aby před jednáními se zahraničními vůdci využil diplomatických rad ministerstva zahraničí, napsala agentura Reuters.

Winston Lord, který byl americkým velvyslancem v Číně v letech 1985-1989, agentuře Reuters řekl, že strategický význam Trumpova telefonátu je nejasný. „Jako u tolika věcí souvisejících s Trumpem, kdo ví? Tento muž netuší nic o zahraniční politice, jedná instinktivně, takže je těžké význam (tohoto telefonátu) posoudit,“ konstatoval.

Další telefonáty s hlavami států

Budoucí americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky hovořil s dalšími třemi světovými vůdci - prezidentem Afghánistánu Ašrafem Ghaním, filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem a singapurským premiérem Lee Hsien Loongem.

Trump ujistil afghánského prezidenta Ghaního, že Spojené státy „zůstanou na straně“ Afghánistánu po dobu jeho mandátu a mohly by zvýšit svou „podporu“ Kábulu, uvedl v sobotním prohlášení úřad afghánského prezidenta. Oba politici hovořili o „velkých teroristických hrozbách tížících oba státy a přislíbili si vzájemně rozšíření spolupráce s cílem jim čelit,“ upřesnil ve svém prohlášení Trumpův tým.

Nemenší údiv vyvolalo přijetí japonského premiéra Šinzóa Abeho Trumpem v New Yorku, v přítomnosti dcery Ivanky.

V pátek si Trump telefonoval i s kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Toho Washington dříve kritizoval za protidrogové tažení, při němž bylo za poslední měsíce zabito přes 2300 lidí. Duterte pak osobně urazil prezidenta Baracka Obamu.

V pátek Duterte oznámil, že ho Trump pozval do Washingtonu a New York, konkrétně řekl, že ho prý Trump požádal, aby mu dal vědět, až tam bude. V prohlášení Trumpova týmu ale o tom nic uvedeno není. Pouze se v něm píše, že budou oba „úzce spolupracovat na záležitostech společného zájmu“.

Podle Duterteho Trump prý i ocenil jeho protidrogovou kampaň. „Popřál mi úspěch v mé kampani proti drogám,“ uvádí se dnešním prohlášení filipínského prezidenta.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...