Putin nechce ukončit válku, věří ve své vítězství, údajně poprvé připustil Trump

Autor:
  11:01
Americký prezident Donald Trump po rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem evropským lídrům sdělil, že šéf Kremlu není připraven ukončit válku na Ukrajině. Šéf Kremlu si totiž myslí, že vyhrává. S odvoláním na své zdroje to tvrdí list Wall Street Journal (WSJ). Podle něj jde o první takové přiznání Trumpa, na veřejnosti ale tvrdí opak.
Zleva: Donald Trump, Vladimir Putin

Zleva: Donald Trump, Vladimir Putin | foto: Koláž iDNES.cz

WSJ s odvoláním na tři zdroje obeznámené s rozhovorem podotýká, že evropští lídři dlouhodobě podezírají Putina, že chce v agresi vůči sousednímu státu pokračovat. Je to ale poprvé, kdy totéž slyšeli od šéfa Bílého domu.

Agentura Bloomberg dříve citovala zdroj obeznámený s myšlením šéfa Kremlu, že Putin věří v schopnosti ruské armády do konce letošního roku získat čtyři ukrajinská území, které si Moskva nárokuje jako vlastní. Dodala, že Putin proto nespěchá s ukončením války, naopak ji hodlá prodloužit, pokud to bude vyhovovat jeho zájmům. Putin se údajně též neobával hrozby uvalení amerických sankcí.

Trumpovo přiznání je v rozporu s jeho veřejnými prohlášeními, připomíná WSJ. Americký prezident vyjadřuje optimismus, že Putin hodlá uzavřít mír.

Americký prezident o obsahu jednání zpravil kromě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německého kancléře Friedricha Merze, italskou premiérku Georgiu Meloniovou a finského prezidenta Alexandera Stubba. Evropané na něj dlouhodobě tlačí, aby uvalil na Rusko další sankce.

Před telefonátem s Putinem Trump neskrýval svou frustraci z ruských pokračujících vojenských akcí a připouštěl možnost uvalení tvrdých sankcí, pokud Moskva neprokáže větší ochotu uzavřít mír. Po rozhovoru ale otočil a nyní se zdráhá uvalit sankce, protože vidí pokrok v mírových jednání.

WSJ podotýká, že i když Evropané doufali v jiný výsledek, přesto vnímají určitá pozitiva. „Tento proces pomohl všem, včetně Trumpa, objasnit, kde Putin stojí: není ochoten v této fázi válku zastavit. A Evropanům pomohl zdůraznit, že nyní je podpora Ukrajiny z velké části na nich,“ píše list. „Evropané nevěří, že Trumpova administrativa zastaví vývoz amerických zbraní, dokud za ně bude platit Evropa nebo Ukrajina.“

Portál Axios s odvoláním na trojice zdrojů obeznámených s jednáním uvedl, že evropští lídři oněměli poté, co se s nimi Trump podělil o podrobnosti svého rozhovoru s Putinem. Když jim oznámil, že šéf Kremlu souhlasí se zahájením jednání, reagovali zmateným tichem, protože Putin s tím souhlasil už dříve a první kolo rozhovorů o příměří se uskutečnilo v pátek v Istanbulu. Trump jim také řekl, že nechce uvalit sankce a že neví, jaké budou další kroky.

Putinovo diplomatické vítězství

Šéf Bílého domu v pondělí naznačil, že USA se stáhnou z rozhovorů o příměří, pokud neuvidí žádný postup. Řekl, že má určitou „červenou linii“ a chce mít aspoň dva týdny, aby posoudil, zda Kyjev dělá dost k uzavření míru.

Podle médií se Trump zdá ustupovat od svých dřívějších siláckých prohlášení a hodlá nechat Ukrajinu a Rusko, aby si rozhovory vedly samy mezi sebou. Kyjev vyjádřil znepokojení nad možností, že by se USA z jednání stáhly.

Podle listu The New York Times byl telefonát diplomatickým vítězstvím pro Putina. Podotýká nicméně, že ruský prezident z toho nemusí vytěžit takové výhody, ve které zřejmě doufal. Trump představil vizi ekonomické spolupráce s Ruskem, ale až po konci války, čímž postavil překážku nadějím Moskvy po normalizaci vztahů Ruska a USA.

„Pokud bude Trump obě témata nadále propojovat, může to Rusko uvrhnout do hospodářského očistce s malou šancí na okamžitou úlevu od západních sankcí nebo na přivedení zahraničních investic, které Trump slibuje,“ píše The New York Times.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.