15. prosince 2017 19:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump: Rusko by mělo Spojeným státům více pomáhat s KLDR, Čína pomáhá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Rusko by mělo Spojeným státům více pomáhat ve snaze přesvědčit Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných zbraní. Prohlásil to v pátek americký prezident Donald Trump v reakci na čtvrteční telefonát se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten Spojené státy obvinil, že Severní Koreu ke zvýšené jaderné a raketové aktivitě vyprovokovaly. Generální tajemník OSN António Guterres v pátek vyzval státy k posílení komunikace s KLDR, které má vést ke snížení napětí v regionu.

„Zásadním bodem bylo hovořit o Severní Koreji, protože bychom rádi, aby nám (Putin) se Severní Koreou pomohl. Čína pomáhá, Rusko nepomáhá. Rádi bychom ruskou pomoc,“ řekl podle agentury Reuters Trump novinářům v prvním vyjádření k telefonátu s Putinem.

Šéf Kremlu ve čtvrtek na tiskové konferenci prohlásil, že Washington i Pchjongjang musejí zastavit zvyšování napětí na Korejském poloostrově a vyzval ke krajní opatrnosti. Dodal, že Spojené státy cíle svého případného vojenského úderu proti KLDR přesně neznají, naopak protiútok ze severu by skončil katastrofou.

Trump si se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem v posledních měsících vyměňuje ostrá prohlášení a mluví o útoku na KLDR v případě její provokace. Rusko naproti tomu hovoří o nutnosti řešit napjatou situaci v regionu diplomaticky. Možnost jednat s Pchjongjangem bez jakýchkoli předběžných požadavků nedávno naznačil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, což Putin ve čtvrtek ocenil.

Šéf americké diplomacie v pátek v Radě bezpečnosti OSN své dřívější prohlášení poněkud upravil dovětkem, že „Severní Korea si musí zasloužit svůj návrat k (jednacímu) stolu“. A to tím, že jednání bude předcházet nespecifikovaně dlouhé období, kdy nebude Pchjongjang provádět raketové ani jaderné testy.

Tillerson ve svém vystoupení reagoval na slova šéfa OSN Guterrese, jenž vyzval k okamžitému posílení komunikace s KLDR. To je podle něho „zásadní pro snížení rizika nepochopení či nedorozumění a poklesu napětí v regionu“.

ČTK
  • 35Diskuse
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz