V lednu Budapešť oznámila, že hodlá obnovení sankcí vetovat, a to s odkazem na návrat amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu a možnou změnu politiky USA vůči Rusku. Údajný telefonát se tak odehrál v návaznosti na hrozící veto Maďarska. Po Rubiově nátlaku ale Maďaři ustoupili.
Americké sankce po boku těch evropských hrají významnou roli ve snaze západních států omezit příjmy Ruska ve válce s Ukrajinou. Nyní svět podle Politica čelí situaci, ve které může Trump sankce jak podpořit, tak je i zmírnit, například v rámci jednání s Ruskem o ukončení konfliktu.
„Bez vedení ze strany Washingtonu to klade Evropu do těžké situace – nyní existuje velká obava, že americké sankce budou zrušeny a evropské nebudou zvýšeny,“ řekla portálu odbornice na sankce z Mezinárodního institutu pro strategická studia Maria Shaginaová.
V únoru Evropská unie přijala 16. balíček sankcí vůči Rusku, ve kterém evropští zástupci vynechali zákaz ruského LNG. Důvodem byla probíhající jednání Trumpa s Putinem – EU podle Politica nechtěla znemožnit dovoz ruského plynu po moři, dokud neměla dohodu s USA.