„Opravdu věřím, že se máme moc rádi,“ řekl Trump, usazen po boku prince na zlatém křesle pod honosnými lustry v královském paláci. Během pozdějšího projevu prezident označil prince Mohameda za „neuvěřitelného muže“ a svého přítele. Princ na oplátku oslovoval svého hosta „můj drahý prezidente Trumpe“.
Trumpova návštěva se nesla ve znamení spolupráce, oslavy osobních vztahů a uzavírání dohod. Skandály a politické turbulence odložili oba vůdci stranou.
Kvůli bezpečnosti doprovázeli prezidentův letoun Air Force One ve vzduchu saúdští piloti ve stíhačkách F-15 americké výroby. Po příletu na rijádské letiště sestoupil Trump na fialový koberec. Svěže fialová barva má připomínat květy levandulí, které zjara rozkvétají v pouštích Saúdské Arábie, píše stanice Al-Arabíja.
Uvnitř královského terminálu na letišti čekal Trumpa tradiční kávový obřad. Poté se americký prezident přesunul do limuzíny, lemovanou jezdci na hřbetech bílých arabských koní. Čestná stráž stála v řadě a u boků držela meče ze zlata. Saúdskoarabské meče spolu s americkými hvězdami a pruhy doprovázely prezidenta až k paláci.
Na slavnostním obědě byli přítomni pracovníci velkých firem. Kromě Elona Muska, nejbohatšího člověka na světě a Trumpova hlavního poradce, tam byla například Ruth Poratová ze společnosti Google. Dále potom Stephen Schwarzman ze skupiny Blackstone, Jane Fraserová ze společnosti Citicorp, Alex Karp ze společnosti Palantír a Jensen Huang ze společnosti NVIDIA.
Na návštěvě chyběla akorát svítící koule, o něco větší než ta bowlingová, s níž Trump památně pózoval na fotografiích během své cesty do Rijádu ve svém prvním funkčním období.
Trump se před týdnem zúčastnil pohřbu papeže Františka v Římě, avšak právě Saúdská Arábie měla být jeho úvodní zahraniční destinací, stejně jako v prvním funkčním období.
Návštěva Salmána tak sloužila jako pozlacený debut zahraniční politiky, jejíž účelem je zajištění peněžních injekcí pro americké podniky.
Prince Salmána, faktického vládce Saúdské Arábie, podezírají nejen americké tajné služby z objednání vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Svůj obraz ve světě se princ proto snaží napravit.
Usiluje také o ekonomické oživení svého království, aby snížil jeho závislost na fosilních palivech. Návštěva amerického prezidenta mu navíc byla příležitostí ukázat, že Saúdská Arábie je otevřena investicím.
Prezidentu Bidenovi se před třemi lety nedostalo stejné pompy. Přestože Saúdskou Arábii kritizoval jako „vyvrhele“, rozhodl se do království odcestovat. Korunní princ přivítal demokratického prezidenta v paláci, kde si oba lídři ťukli pěstí. Jejich jediné další společné vystoupení na veřejnosti bylo výhradně pracovní. Namísto zlatých trůnů spolu seděli u velkého konferenčního stolu, obklopeni poradci.
OPEC+ téhož roku oznámil, že sníží těžbu ropy, což Biden označil za „zklamání“, které vypovídalo o problémech v americko-saúdskoarabských vztazích. Trumpovi hostitelé nejspíše ocenili, že k podobným „třenicím“ nedošlo, informovala agentura AP.