Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
20. listopadu 2019 20:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Moc dobře ho neznám.‘ Trump se distancoval od výpovědi velvyslance. Ten hovořil o přístupu ‚něco za něco‘

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Washington Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu před novináři zároveň prohlásil, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland ve středu pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem „něco za něco“, a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

„Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík,“ řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Ambasador Gordon Sondland svědčil před kongresovým výborem.
Gordon Sondland během sněmovního slyšení.

To, že Sondlanda moc nezná, prohlásil Trump již dříve tento měsíc, když velvyslanec upravil své říjnové svědectví ve sněmovně. Změnu Sondland vysvětlil tím, že mu předchozí výslech osvěžil paměť, takže si vybavil rozhovor ve Varšavě s poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tomu řekl, že americká vojenská pomoc Ukrajině pravděpodobně nebude obnovena dříve, než Kyjev veřejně učiní Washingtonem požadované protikorupční prohlášení o zahájení vyšetřování Trumpova politického rivala Joea Bidena.

Televize CNN poznamenala, že Trump ve snaze distancovat se od někoho často prohlašuje, že daného člověka moc nezná. V Sondlandově případě ale v říjnu učinil výjimku, neboť ho označil za opravdu dobrého člověka a skvělého Američana.

Proti Sondlandovým slovům se ve středu ohradil také Trumpův osobní právník Rudy Guiliani, který podle velvyslance ukrajinskou záležitost vedl a se kterým Sondland na prezidentův příkaz spolupracoval. „Nikdy jsem se s ním nesetkal a jen několikrát jsem si s ním telefonoval,“ napsal na twitteru Giuliani. Odkázal také na červencový telefonát Trumpa se Zelenským, ve kterém americký prezident podle Giulianiho svému ukrajinskému protějšku jasně slíbil, že se s ním sejde i bez podmínky vyšetřování Bidena. „Záznam jasně ukazuje, že nebylo žádné „něco za něco“, to samé platí i pro úplatky. KONEC PŘÍPADU!“ dodal Giuliani.

Výhrady vyjádřil i americký ministr energetiky Rick Perry, o němž Sondland prohlásil, že s ním na alternativní politice Bílého domu vůči Ukrajině spolupracoval.

„Dnešní svědectví velvyslance Sondlanda překroutilo jak kontakty ministra Perryho s Rudym Giulianim, tak i nařízení, které ministr od prezidenta Trumpa dostal,“ uvedl Perryho úřad. „Jak bylo již dříve konstatováno, ministr Perry hovořil s Rudym Giulianim na prezidentův příkaz jenom jednou. Nikdo jiný se hovoru nezúčastnil. Nikdy předtím, během hovoru a ani poté nebyla za přítomnosti ministra Perryho použita slova Biden nebo Burisma,“ dodalo ministerstvo energetiky se zmínkou o společnosti Burisma, ve které působil Bidenův syn Hunter.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!