Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se dostal do potyčky s Harvardovou univerzitou. Chce, aby vrátila peníze z pomocného balíčku

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se dostal do potyčky s Harvardovou univerzitou, jednou z nejprestižnějších vzdělávacích institucí na světě. Univerzita totiž od federální vlády přijala finanční pomoc v rámci rekordního ekonomického balíčku na pomoc ekonomice USA zasažené koronavirem. Prezident však požaduje, aby bohatá škola finance vrátila.

Harvardova univerzita obdržela státní grant ve výši 8,6 milionu dolarů (217,6 milionu korun). Trump ale na svém úterním tiskovém brífinku poukázal na fond univerzity, v němž se nachází asi 41 miliard dolarů (přes bilion korun). „Harvard ty peníze zaplatí zpět a neměl si je brát,“ řekl prezident.

Harvardská univerzita však jen o několik chvil poté vydala prohlášení, že si peníze ponechá, protože všechny nasměruje na finanční pomoc studentům a nepoužije je na krytí svých provozních nákladů.

Trump následně na twitteru znovu univerzitu vyzval, aby finance vrátila. Poznamenal rovněž, že by se měl prošetřit celý školní fond, který je největší ze všech univerzit na světě. Neuvedl k tomu však žádné další podrobnosti.

Rekordní balíček na pomoc ekonomice ve výši 2,2 bilionu dolarů (55,6 bilionu korun) provázejí i další kontroverze. Jeho součástí byly totiž také prostředky na pomoc malým podnikům, které však podle některých kritiků neprávem vyčerpaly velké společnosti, zatímco na menší firmy v nesnázích se nedostalo. Řetězec s rychlým občerstvením Shake Shack v pondělí jako první velká firma prohlásil, že obdržené prostředky vrátí.

Ministr financí Steve Mnuchin v úterý uvedl, že vláda vydá jasnější pravidla pro čerpání dotací a že peníze byly určeny jen těm společnostem, které nemají dostatek financí na zajištění provozu a musely by se zbavovat zaměstnanců. Zároveň velké společnosti vyzval, aby neprávem nabyté prostředky vrátily.

Americký Senát v úterý schválil další pomocný balíček pro malé podniky a nemocnice v hodnotě téměř takřka 500 miliard dolarů (12,7 bilionu korun). Sněmovna reprezentantů bude o záchranném opatření hlasovat později v tomto týdnu, následně návrh musí podepsat Trump.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...