27. května 2018 7:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se i nadále chce setkat s Kimem v původním červnovém termínu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: ČTK

WASHINGTON/SOUL/PCHJONGJANG Spojené státy se i nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který by se měl 12. června uskutečnit v Singapuru. Americký prezident, podle nějž přípravy na setkání obou lídrů jdou „velmi dobře“, v sobotu to řekl novinářům.

Trump jednání s Kimem ve čtvrtek odvolal kvůli „obrovskému hněvu a otevřenému nepřátelství“ ve vůdcových nedávných prohlášeních. Následně však konání se summitu v jeho původním termínu připustil.

„Soustřeďujeme se na 12. června v Singapuru - to se nezměnilo. Vše jde velmi dobře, uvidíme, co bude dál,“ řekl dnes Trump.

26.května 2018 v 02:37, příspěvek archivován: 27.května 2018 v 07:02

We are having very productive talks with North Korea about reinstating the Summit which, if it does happen, will likely remain in Singapore on the same date, June 12th., and, if necessary, will be extended beyond that date.

O setkání mezi Trumpem a Kimem v sobotu nečekaně jednali lídři obou korejských států. Kim mimo jiné vyjádřil „pevnou vůli“ setkat se Trumpem v červnu, v což podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina doufá i Soul.

Sobotní setkání vůdců obou korejských států je podle agentury Reuters silnou známkou toho, že se Mun i Kim snaží prosadit, aby se summit USA-KLDR uskutečnit.

Může Kim Trumpovi důvěřovat?

Vůdce KLDR se na setkání se svým jihokorejským protějškem znovu „zavázal k úplně denuklearizaci Korejského poloostrova“, řekl Mun. Kim prý zároveň uvedl, že je ochoten spolupracovat a před plánovaným summitem ukončit konfrontaci.

„Kim má obavy, zda jeho země může důvěřovat Spojeným státům, že dodrží svůj slib a ukončí nepřátelské vztahy (se Severní Koreou) a poskytnou bezpečnostní záruky, v případě denuklearizace (poloostrova),“ uvedl Mun. Dodal zároveň, že svého severokorejského kolegu ujistil, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení „pevně odhodlán“ zahájit ekonomickou spolupráci s KLDR.

Lídři obou korejských států se podle severokorejských médií dohodli na vzájemné spolupráci s cílem zlepšit vzájemné vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a vytvořit mechanismy pro trvalý mír na Korejském poloostrově. V budoucnu se chtějí představitele KLDR a Jižní Koreji setkávat pravidelně. Další mezikorejská schůzka by se měla konat 1. června.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz