9. května 2018 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na poslední chvíli. Trump se rozhodl o jaderné dohodě těsně před oznámením, tvrdí jeho poradce

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se rozhodl vypovědět jadernou dohodu s Íránem jen několik okamžiků před svým úterním projevem. V rozhovoru s televizí Fox News to řekl Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. Vyvrátil tak informace, podle nichž Trump už v dubnu řekl francouzskému prezidentovi Emmanueli Macronovi při jeho návštěvě Washingtonu, že dohodu vypoví.

Ve Fox News hovořil Bolton o tom, co ohlášení rozhodnutí předcházelo. Trump podle něj „naslouchal komukoli, kdo s ním chtěl mluvit, o víkendu hovořil s britskou premiérkou Theresou Mayovou a dal všem možnost dohodu ‚opravit‘, ale nikdo se tomu ani nepřiblížil“.

Redaktorku Lauru Ingrahamovou zaskočilo, když Bolton na otázku, kdy se Trump rozhodl, odpověděl: „Skutečně až krátce před projevem.“ Jak napsala agentura Reuters, vypovězení dohody je zatím nejdůležitější Trumpovo rozhodnutí v rámci jeho politiky Amerika především, která ho přivedla také k odstoupení od pařížské dohody o klimatických změnách, na pokraj obchodní války s Čínou a k vypovězení Transpacifické obchodní smlouvy.

Reuters v ukončení americké účasti v dohodě s Íránem z roku 2015 spatřuje prosazující se vliv politiků, kteří zastupují tvrdou politiku vůči Íránu. K nim patří vedle Boltona také ministr zahraničí Mike Pompeo.

ČTK