31. května 2017 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se rozhodl odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu

Prezident Trump promluvil k národu po útoku v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump promluvil k národu po útoku v Sýrii. | foto: ČTK

WASHINGTON Prezident Spojených států Donald Trump se rozhodl odstoupit od pařížské dohody z roku 2015, která je celosvětovým ujednáním o ochraně klimatu. Informovala o tom ve středu zpravodajská agentura Axios s odvoláním na dva zdroje, které jsou s Trumpovým verdiktem obeznámeny.

Agentura Axios již v neděli s odvoláním na tři Trumpovy blízké spolupracovníky napsala, že hlava státu americký závazek v klimatické dohodě zruší.

Trumpův tým, jehož součástí je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, nyní podle Axios zvažuje, jakým způsobem od dohody odstoupit.

Mezi možnostmi je formální ukončení účasti na pařížské dohodě, takový proces by mohl trvat tři roky, či stažení amerického souhlasu s Rámcovou úmluvou OSN o změně klimatu, uvedla agentura s tím, že druhá možnost je radikální řešení, které by ale bylo rychlejší.

Pařížský dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa nyní již bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát USA, tak není pro USA právně závazná, republikán Trump ji tedy může podle své vůle vypovědět.

Konečné rozhodnutí v této věci Trump opakovaně odkládá. Ještě během volební kampaně dohodu označil za nevýhodnou pro USA a slíbil ji zrušit, pokud se stane prezidentem. V posledních týdnech hovořil o tom, že vše musí důkladně posoudit s tím, že konečné stanovisko bude vycházet z amerických zájmů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz