10. května 2018 16:56, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se s vůdcem KLDR sejde 12. června v Singapuru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump a vůdce Severní Koreje Kim Čong-un se sejdou 12. června v Singapuru. Trump to ve čtvrtek oznámil na svém twitterovém účtu. V dubnu se v médiích spekulovalo o několika místech, kde by se oba lídři mohli sejít, mimo jiné také o Praze.

„Oba se pokusíme učinit (z té schůzky) výjimečnou chvíli pro světový mír,“ napsal šéf Bílého domu po týdnech spekulací.

Podle dřívějších prohlášení se měl summit uskutečnit koncem května či začátkem června. Jako o možných místech setkání se hovořilo o několika asijských městech, o demilitarizované zóně na hranicích KLDR a Jižní Koreje, ale také o Oslu, Helsinkách, Stockholmu, Ženevě, Varšavě či Praze.

Trump už dříve vyloučil, že by se summit mohl konat na pomezí mezi oběma korejskými státy, kde se nedávno setkal Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Média jako pravděpodobné místo konání schůzky naposledy nejčastěji uváděla právě Singapur, který patří mezi největší obchodní partnery KLDR.

Trumpovo čtvrteční oznámení následovalo jen několik hodin poté, co prezident přijal tři Američany propuštěné z KLDR. Při té příležitosti potvrdil, že hlavním cílem nynějšího diplomatického úsilí je zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní. Severokorejskému vůdci poděkoval a vyjádřil optimismus ohledně nadcházejícího setkání.

Kim Čong-un, citovaný oficiální severokorejskou agenturou KCNA, označil nadcházející summit za historickou šanci a vyjádřil očekávání, že vrcholná schůzka přispěje k budování „krásné budoucnosti“.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který ve středu jednal v KLDR, nevyloučil, že by americko-severokorejský summit mohl trvat déle než jeden den.

Trump a Kim si ještě před několika měsíci vyměňovali osobní urážky a také apokalyptické hrozby.

10.května 2018 v 16:37, příspěvek archivován: 10.května 2018 v 16:55

The highly anticipated meeting between Kim Jong Un and myself will take place in Singapore on June 12th. We will both try to make it a very special moment for World Peace!

ČTK
  • 0Diskuse