13. října 2018 21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se sešel s pastorem propuštěným z tureckého vězení. Poděkoval Erdoganovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Americký prezident Donald Trump se v Bílém domě sešel s pastorem Andrewem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump se v Bílém domě sešel s pastorem Andrewem... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se v sobotu v Oválné pracovně Bílého domu setkal s pastorem Andrewem Brunsonem propuštěným po dvou letech z tureckého vězení. Za propuštění Trump poděkoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a rovněž i tureckému lidu. Pastor poté poděkoval americké administrativě za to, že za něj bojovala.

Trump pastorovi řekl, že o jeho propuštění „vyjednávali dlouho a tvrdě“. Dodal, že osvobození je „velký a skvělý“ krok v americko-tureckých vztazích. Podle amerického prezidenta jeho administrativa podobně pracuje i na tom, aby dostala z vězení další americké občany zadržované v Turecku i jinde ve světě.

Pastor Brunson byl v Bílém domě společně se svou rodinou a ve své řeči poděkoval hned několika lidem, včetně ministra zahraničí Mikea Pompea či viceprezidenta Mikea Pence. „Bojovali jste za nás,“ řekl směrem k Trumpovi a následně se za něj pomodlil. „Modlíme se za vás, já i moje rodina,“ řekl Brunson. „Děkuji, nejspíš to potřebuji víc než kdokoli v této místnosti,“ odvětil Trump a vyvolal mezi přítomnými pobavené úsměvy.

Turecko vinilo Brunsona z vazeb na opozici

Padesátiletý Brunson, který žil v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země, než byl v říjnu 2016 zatčen v rámci čistek tureckého režimu po pokusu části armády o státní převrat.

Donald Trump s pastorem Andrewem Brunsonem a jeho manželkou Norine Lynovou v...
Trump a Brunson se během schůzky společně pomodlili.

Turecká prokuratura ho vinila z vazeb na hnutí Fethullaha Gülena, kterého vláda prezidenta Erdogana dlouhodobě obviňuje ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Brunson, který byl viněn i ze špionáže, ale všechna obvinění vždy odmítal.

Turecký soud v pátek potrestal Brunsona třemi roky a 45 dny vězení za napomáhání teroristické organizaci, zároveň ale konstatoval, že do káznice nastoupit nemusí a může zemi opustit. Brunson poté přes Německo, kde se na americké základně podrobil lékařskému vyšetření, přiletěl do USA.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz