4. června 2019 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump navštívil sídlo premiérky. V Londýně proti němu protestují tisíce lidí

Manželé Mayovi přivítali v sídle premiérů Velké Británie amerického prezidenta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Mayovi přivítali v sídle premiérů Velké Británie amerického prezidenta... | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Trump zahájil druhý den návštěvy v Británii pracovní snídaní s Mayovou, k níž zasedli i představitelé deseti významných amerických a britských firem. Po poledni navštívil sídlo premiérky v Downing Street 10, den pak Trumpovi zakončí slavnostní recepcí v sídle velvyslance.

Zatímco úvod Trumpova pobytu byl v pondělí věnován okázalým ceremoniím v Buckinghamském paláci, dnešní program je ryze pracovní - prezident bude v poledne v Downing Street jednat s premiérkou a oba odpoledne s výsledky svých rozhovorů seznámí novináře na tiskové konferenci.

Na snídani byli pozváni zástupci letecké a zbrojní společnosti Lockheed Martin, finančních ústavů JP Morgan Chase, Barclays a Goldman Sachs, globální stavební firmy Bechtel nebo farmaceutického koncernu GlaxoSmithKline. Jednání se podle očekávání médií zaměřuje na obchodní vztahy Spojených států a Británie s důrazem na možné uzavření nové obchodní dohody po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Brtiská premiérka Theresa Mayová na snídani s podnikateli.
Balón

Trump v pondělí na twitteru připomněl, že Bílý dům s příští dohodou spojuje velká očekávání. „Velká obchodní smlouva je možná, jakmile se Spojené království zbaví svých okovů. Už začínáme jednat!“ napsal prezident. Před ranním setkání s Mayovou v úterý novinářům řekl, že USA a Británii pojí velmi dobré vztahy. Spojené království je největším americkým obchodním partnerem a nyní je „velká příležitost (obchod) výrazně rozšířit“, řekl prezident.

Trump chce podle Bílého domu rovněž Brity varovat, aby nepovolili čínské státní firmě Huawei podílet se na výstavbě britské mobilní sítě páté generace, a pohrozit omezením sdílení utajovaných informací. Americké tajné služby mají podezření, že Huawei je nástrojem čínských tajných služeb, což Peking i zástupci firmy popírají.

Jednání v Downing Street 10

S premiérkou se prezident setkal po poledni v Downing Stret 10. Těžištěm jejich jednání by podle mluvčího premiérky měly být budoucí hospodářské vazby obou zemí – Washington i Londýn prý vyjádřily přání dojednat novou obchodní smlouvu o vztazích po odchodu Spojeného království z EU. Státníci tak společně pořádají pracovní snídani, jíž se zúčastní řada amerických a britských podnikatelů.

Trumpovi se v úterý ale zřejmě nevyhne ani ohlášená demonstrace jeho odpůrců. Právě oni se k jeho návštěvě Spojeného království vyjadřovali kriticky hned po předloňském pozvání Mayové a právě kvůli obavám z protestů prý byla návštěva několikrát odložena.

Davy demonstrantů se již v dopoledních hodinách připravovaly k protestům proti Trumpově návštěvě. Dominovat jim má obří nafukovací karikatura Trumpa v podobě vzteklého mimina, kterou chtějí organizátoři protestu během Trumpova jednání s Mayovou vypustit nad sídlo britského parlamentu v centru města.

Symbolicky pak má Trumpova návštěva Spojeného království vrcholit zítra připomenutím 75. výročí vylodění spojenců v Normandii. Prezident se v britském Portsmouthu zúčastní vzpomínkových slavností, které následně budou pokračovat čtvrtečními oslavami na francouzské straně kanálu La Manche. Trump se pak ve městě Caen na pracovním obědě sejde s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

mhMartin Hampejs, ČTK

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj