Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Trump jako první americký prezident vstoupil do KLDR. S Kimem se dohodli na restartu hovorů o jaderném programu

Svět

  7:12aktualizováno  10:46
Soul - Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se v neděli dohodli na obnovení rozhovorů o severokorejském jaderném programu. Oznámil to Šéf Bílého domu po téměř hodinové narychlo zorganizované schůzce obou vůdců v těžce opevněné demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR zlepší vztahy. Označil to za historickou chvíli. Trump to označil za čest. foto: Reuters

Na úvod jejich třetího setkání Trump společně s Kimem v hraniční vesnici Pchanmundžom překročil demarkační linii a jako první prezident USA krátce vstoupil na území KLDR.

Mluvčí Bílého domu se lehce zranila při potyčce s členy doprovodu Kim Čong-una

Oba vůdci se po uvítání, krátké procházce na severokorejské území a setkání s novináři odebrali k 50minutovému jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice. Trump po schůzce oznámil, že se shodli na restartu rozhovorů, a to během několika týdnů. Obnovená jednání s KLDR povede zvláštní zmocněnec Steve Biegun, oznámil Trump. 

Americký prezident a vůdci obou Korejí se sešli v demilitarizovaném území.
Jde o třetí setkání obou státníků.

„Skutečnost, že se nyní budeme moci kdykoli setkat, je myslím tím signálem, který vzejde z dnešní schůzky,“ konstatoval Trump po nedělním jednání s Kim Čong-unem.

„Rychlost není cílem, chceme zjistit, jestli dokážeme dospět k opravdu komplexní a dobré dohodě,“ řekl Trump a dnešní den označil za „velmi legendární“ a historický. Za historickou předtím nedělní schůzku označil i Kim.

„Mnohého jsme už dosáhli,“ řekl Trump k americko-severokorejským vztahům. „Když jsem se ujímal úřadu, byl to šílený nepořádek, děly se špatné věci, poznamenal. Posledního dva a půl roku panuje mír, aniž by bylo něco podepsáno, jen na základě vztahů“, zdůraznil Trump.

Pokud bude severokorejský vůdce chtít, setkám se s ním v demilitarizované zóně, překvapivě oznámil Trump

Šéf Bílého domu Kima k setkání vybídl během návštěvy Jižní Koreje. Schůzka byla zorganizována narychlo až v sobotu poté, co Trump navrhl Kimovi prostřednictvím twitteru, že by ho rád osobně pozdravil. Její konání potvrdil až v neděli jihokorejský prezident Mun Če-in.

Oba vůdci si v neděli nejdřív na demarkační linii potřásli rukou a poté vykročili směrem na severokorejské území. Poté se vrátili na jižní stranu, kde se sešli s jihokorejským prezidentem.

„Toto je historický moment,“ poznamenal Kim Čong-un ke krátkému Trumpovu pobytu na severokorejské půdě. „Rád vás zase vidím. Nečekal jsem, že se s vámi setkám na tomto místě,“ uvítal šéfa Bílého domu.

29.června 2019 v 00:51, příspěvek archivován: 30.června 2019 v 10:46

After some very important meetings, including my meeting with President Xi of China, I will be leaving Japan for South Korea (with President Moon). While there, if Chairman Kim of North Korea sees this, I would meet him at the Border/DMZ just to shake his hand and say Hello(?)!

„Překročení linie mi bylo velkou ctí,“ řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje „velké přátelství“. „Je to velký den pro svět,“ poznamenal na mezikorejské hranici.

Kim Čong-un uvedl, že byl „velmi překvapen“ Trumpovou nabídkou ke schůzce. Podle něj bude mít setkání s Trumpem pozitivní vliv na další vývoj a označil vztah s americkým prezidentem za „skvělý“. „Zanecháme minulost za sebou a vkročíme do budoucnosti,“ zdůraznil Kim a ocenil Trumpa za dnešní „odvážný a odhodlaný krok“. Zdůraznil, že dobré vztahy mezi oběma vůdci mohou překonat těžkosti.

Trump rovněž s Kimem mluvil o pozvání do Washingtonu. „Pozvu ho hned teď do Bílého domu,“ řekl novinářům krátce poté, co se stal prvním prezidentem USA, jenž vstoupil na severokorejskou půdu. Podle amerických médií rovněž Kim pozval Trumpa do Pchjongjangu.

Po schůzce Trump řekl novinářům, že pozval Kim Čong-una na návštěvu USA, až k tomu bude „vhodná doba“.

Po jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, rozloučil se s ním a vrátil se do objektu, kde ještě jednou pohovořil s novináři, aby je informoval o výsledcích schůzky.

Trump a Kim Čong-un se v neděli setkali poprvé od jejich únorové schůzky v Hanoji, která byla předčasně ukončena.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje Trump se s Kimem poprvé sešel loni v červnu v Singapuru jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Trump se s Kimem poprvé sešel loni v červnu v Singapuru

2018

9. ledna - V Pchanmundžomu se na linii příměří konaly první rozhovory mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. KLDR oznámila, že vyšle delegaci na zimní olympijské hry do Jižní Koreje, země se také dohodly na obnově vojenské horké linky.

9. února - Severokorejská delegace, vedená sestrou severokorejského vůdce Kim Čong-una a předsedou parlamentu, se zúčastnila zahájení her v Pchjongčchangu.

5. března - Do KLDR přiletěla jihokorejská vládní delegace, která se sešla s Kimem, s kterým se dohodla na pořádání vrcholné schůzky na konec dubna.

9. března - Prezident USA Trump přijal pozvání k osobní schůzce s Kim Čong-unem.

28. března - Severokorejský vůdce přicestoval vlakem do Číny, kde jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Byla to jeho první zahraniční cesta od nástupu k moci.

21. dubna - Kim Čong-un oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici.

27. dubna - Korejské státy se na summitu v jihokorejské části pohraniční obce Pchanmundžom dohodly, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Oznámily také, že budou usilovat o to, aby mohla být co nejdříve podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří z roku 1953. Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války vkročil na jihokorejskou půdu.

8. května - Kim podruhé navštívil Čínu. Ve městě Ta-lien, kam nečekaně přicestoval letadlem, se setkal se Si Ťin-pchingem.

9. května - Severní Korea propustila tři vězněné Američany.

10. května - Trump oznámil, že se s Kimem sejde 12. června v Singapuru.

16. května - Trump připustil, že není jasné, zda se summit s KLDR uskuteční. Dodal ale, že chce dále klást důraz na to, aby se KLDR zbavila jaderných zbraní. Pchjongjang upozornil, že se nenechá nutit do toho, aby se svého arzenálu jednostranně vzdal, a opět pohrozil zrušením vrcholné schůzky. KLDR kvůli manévrům zrušila ministerská jednání s představiteli sousední země.

24. května - Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svého tvrzení zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje.

- Trump odřekl setkání s Kimem plánované na 12. června. Za důvod svého rozhodnutí prezident označil Kimovy nedávné projevy s nepřátelskými výpady proti USA.

26. května - Nejvyšší představitelé obou korejských států se po měsíci překvapivě opět setkali v demilitarizovaném pásmu.

- Trump řekl novinářům, že Spojené státy se dál připravují na summit s Kim Čong-unem v původně oznámeném termínu.

1. června - V Pchanmundžomu jednaly delegace KLDR a Jižní Koreje.

- Trump potvrdil, že summit USA a KLDR bude 12. června.

12. června - Na historickém summitu mezi USA a KLDR v Singapuru se Kim Čong-un zavázal spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na poloostrově. Trump za to nabídl bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR už nepředstavuje jadernou hrozbu.

19. června - Kim potřetí v Číně jednal se Si Ťin-pchingem.

18.-19. září - Kim a jihokorejský prezident Mun Če-in se sešli na třetím mezikorejském summitu. Kim slíbil, že KLDR za účasti mezinárodních expertů trvale rozebere zkušební středisko raketových motorů a odpalovací rampu Sohe na západě země.

7. října - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se sešel s Kimem a jednal s ním o krocích k postupnému odstranění jaderných zbraní z poloostrova a o kontrolách jejich plnění. S Kimem se dohodl na co nejrychlejším sjednání druhé schůzky s Trumpem.

22. listopadu - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že KLDR nadále vyvíjí činnost na svém hlavním jaderném zařízení v Jongbjonu.

2019

8. ledna - Kim přijel na pozvání Si Ťin-pchinga do Číny.

6. února - Trump oznámil, že se sejde s Kimem ke druhému summitu 27. a 28. února ve vietnamské metropoli Hanoji.

27.-28. února - Trump a Kim se sešli v Hanoji. Podle Bílého domu nedosáhli žádné dohody, jednání by ale měla v budoucnu pokračovat. Severokorejci podle Trumpa chtěli, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což USA nemohly udělat.

25. dubna - Kim jednal ve Vladivostoku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Putina se diskuse s Kimem týkala mezinárodních sankcí, vztahů KLDR s USA a denuklearizace Korejského poloostrova.

4. května - KLDR vypálila několik raket krátkého doletu z města Wonsan na východ k Japonskému moři. Později pravděpodobně odpálila další rakety. Podle expertů citovaných agenturou Reuters série testů naznačuje, že KLDR vyvíjí nový vyspělý raketový systém.

30. června - Trump se v Pchanmundžomu potřetí setkal s Kimem. Společně překročili demarkační linii a Trump jako první prezident USA krátce vstoupil na území KLDR. Oba vůdci se shodli na obnovení rozhovorů, a to během několika týdnů.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...