10. listopadu 2018 11:50, aktualizováno  20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se v Paříži u příležitosti stého výročí konce války sešel s Macronem

Francouzský prezident se svým americkým protějškem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident se svým americkým protějškem. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Americký prezident Donald Trump se v sobotu v Paříži setkal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Prezidenti spolu hovořili den po Trumpově kritice na adresu Macrona ve věci alianční obrany a nákladů na ni. Při sobotním "velmi kontruktivním" rozhovoru se ale toto "nedorozumění" urovnalo, sdělil podle agentury Reuters nejmenovaný činitel z prezidentského úřadu. "Myslím, že jsme si mnohem blíže, než se zdá," řekl podle něj z Trump Macronovi při jejich rozhovoru. Macron se v předvečer nedělního stého výročí konce první světové války setkává se zahraničními hosty.

Trump v pátek na Twitteru kritizoval Macrona za jeho „velmi urážlivý“ nedávný námět. Podle hodnocení amerického prezidenta Macron navrhl, aby Evropa vybudovala svou vlastní armádu, aby se mohla bránit před USA, Čínou a Ruskem. Macronův úřad ale vysvětloval, že mezi oběma lídry došlo k nedorozumění. Francouzský vůdce totiž v rozhovoru pro rozhlas hovořil o dvou různých tématech, nejprve o tom, že se Evropa musí bránit proti kybernetickým útokům a „zásahům do našich demokracií z Číny, Ruska, ale i USA“. Později pak uvedl, že si Evropa potřebuje vybudovat svou vlastní armádu, protože se již nemůže dále v obraně spoléhat jen na USA. 

Hned v úvodu sobotníhosetkání ale zazněly smířlivější tóny, konstatovaly zahraniční agentury. Macron ještě před schůzkou novinářům řekl, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a s Trumpem se shodují v tom, že je nezbytné zvýšení „podílu Evropy na nákladech na obranu“ v rámci NATO. „Sdílím názor prezidenta Trumpa, že potřebujeme mnohem lepší rozdělení nákladů v rámci NATO. A proto jsem přesvědčen, že mé návrhy na evropskou obranu jsou s tím zcela ve shodě, protože to znamená více Evropy uvnitř NATO“.

Donald Trump a Emmanuel Macron v Elysejském paláci.
Trump chce s Macronem jednat o evropských obranných kapacitách.


Trump zase potvrdil, že si USA přejí „silnou Evropu“ a jsou připraveny svému spojenci pomoci, musí to být ale spravedlivé, pokud jde o rozdělení nákladů na obranu. „Právě nyní leží toto břemeno výrazně na USA,“ prohlásil Trump.

Trump a Macron se podle zdroje z prezidentského úřadu dotkli i kauzy vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Shodli se na tom, že saúdskoarabské autority musejí detailně objasnit vraždu kritika Rijádu. Tato kauza přitom podle nich nesmí způsobit další destabilizaci na Blízkém východě a mohla by se stát příležitostí k nalezení politického řešení války v Jemenu.

Po schůzce s Macronem a společném obědě s oběma prvními dámami měl Trump na programu odpolední návštěvu amerického vojenského hřbitova u Paříže, kde měl uctít padlé vojáky. Kvůli „plánovacím a logistickým potížím“ v důsledku špatného počasí ale Trump návštěvu hřbitova ležícího asi 58 kilometrů od metropole zrušil, oznámil Bílý dům. Kvůli dešti by se totiž na místo nemohl dostat vrtulníkem a autem to prý zase nebylo možné z bezpečnostních důvodů. 

10.listopadu 2018 v 15:51, příspěvek archivován: 10.listopadu 2018 v 20:30

They died with their face to the foe and that pathetic inadequate @realDonaldTrump couldn’t even defy the weather to pay his respects to The Fallen #hesnotfittorepresenthisgreatcountry

Americký prezident si za to vyslechl ostrá slova na sociálních sítích i od některých britských a amerických představitelů. Například poslanec a vnuk britského premiéra Winstona Churchilla Nicholas Soames na Twitteru Trumpa zkritizoval, že zneuctil americké vojáky.

Odpoledne se Macron sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne severně od francouzské metropole, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války. Macron a Merkelová odhalí společně pamětní desku a následně zavítají do muzea.

Na závěr sobotního dne se Macron setká s desítkami představitelů zemí světa, které se zúčastnily první světové války. Bude mezi nimi i český premiér Andrej Babiš. Šéfové států a vlád nejdříve zavítají na výstavu v Musée d’Orsay. Následně je čeká slavnostní večeře.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz