Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump si přečte knihu, která ho označuje za hrdinu životního prostředí. Klimatická změna už prý není hoax

Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: ČTK/AP

Washington Americký prezident Donald Trump se těší, až si přečte knihu, v níž ho její autor Edward Russo označuje za klimatického hrdinu. Tento týden šéf Bílého domu uvedl, že klimatická změna není jen hoax, jak dřív tvrdil. Russo už několik let pracuje jako jeho poradce por životní prostředí.

Donald Trump dříve klimatickou krizi spíše zlehčoval a považoval ji za hoax. Tento týden ovšem uvedl, že jde o závažný problém, který on sám ani americká administrativa neberou na lehkou váhu. Řekl to při tiskové konferenci v Bílém domě, při níž oznámil změny pravidel, které umožní vládním resortům schvalovat stavební projekty bez ohledu na klimatický dopad.

Edward Russo, autor stostránkové knihy, která vyšla v roce 2016, pracoval pro Trumpa více než patnáct let, tedy dlouho předtím, než se stal prezidentem. Ve svém díle chtěl prý nabídnout „osobní pohled na člověka, který se nezajímá jen o svůj úspěch, ale i o dopad svého úspěchu na svět“. Russo sám sebe označuje za advokáta planety. 

Prezident Trump vystoupil v Bílém domě s prohlášením ohledně íránských útoků na...
Donald Trump při vystoupení ve floridském rezortu Mar-A-Lago po útoku v...

„Edward v tomto díle popisuje časy strávené v roli poradce Donalda Trumpa v jeho podnikání. Odhaluje jinou stránku republikánského prezidenta, než jakou člověk běžně může vidět v televizi nebo na internetu. Přibližuje detaily o životě člověka, který je plně oddán ochraně životního prostředí a připraven najmout experty, kteří se postarají, aby se jeho vize naplnily,“ stojí v anotaci knihy na stránkách Amazonu, kde je kniha k dostání.

Kniha se tak mimo jiné snaží vyvrátit tvrzení, že Trumpa planeta a životní prostředí vůbec nezajímají (kniha vyšla ještě předtím, než se stal Trump prezidentem, média tak spekulovaly o tom, že šlo o součást kampaně - pozn. red.). Trump za dobu svého působení v Bílém domě mimo jiné stihl vyvázat Spojené státy z Pařížské klimatické dohody, opakovaně také kritizoval opatření na ochranu životního prostředí administrativy svého předchůdce Baracka Obamy.

Prý jsem enviromentalista, usmál se Trump

V listopadu roku 2018 vypracovala jeho administrativa zprávu o dopadech globálního oteplování na americkou ekonomiku. V té se psalo, že výdaje spojené s klimatickou změnou se budou pohybovat ve výši stovek miliard dolarů a přinese vážný dopad na zdraví občanů. 

„Nevěřím tomu,“ řekl tehdy. Podle něj se na ochranu životního prostředí musí zaměřit hlavně státy jako Čína nebo Japonsko, protože USA prožívají jedno z „nejčistších období v historii“. „Pokud jsme my čistí a ostatní státy produkují špínu, není to dobré. Samozřejmě chci čistou vodu a vzduch,“ řekl. 

Ve čtvrtek dostal Trump od jednoho z novinářů přímou otázku, zda je klimatická změna hoax. 

„Nic na tom se nedá považovat za hoax. Je to velice závažné téma,“ uvedl Trump. „Životní prostředí je pro mě skutečně důležité. Někdo napsal knihu o tom, že jsem enviromentalista (bojovník za ochranu životního prostředí). Rád bych si ji přečetl, mám ji ve své kanceláři. Možná knihu přinesu na příští tiskovou konferenci,“ řekl.

Spojené státy americké jsou historicky největším producentem oxidu uhličitého mezi lety 1850 až 2014, podle průzkumů nyní již zavřeného Centra analýz oxidu uhličitého, které citovaly The New York Times. Současným největším producentem oxidu uhličitého je Čína.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...