Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump si znovu stěžoval na ukradené vítězství, důkazy neuvedl. Televize jeho projev utnuly

Donald Trump během jednoho ze svých proslovů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během jednoho ze svých proslovů. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump znovu na tiskové konferenci tvrdil, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání hlasů krade zkorumpovaná mašinérie, ovládaná jeho soupeři z řad demokratů.

Žádné důkazy pro svá obvinění nepředložil a po svém prohlášení novináře opustil, aniž by jim umožnil položit mu otázky. Trumpova vyjádření podle BBC odhalují slabost prezidentova postavení ve volbách.

„Vedli jsme v mnoha klíčových státech, a to o hodně, ale pak šla čísla prudce dolů,“ řekl Trump a stěžoval si na údajné nepřipuštění pozorovatelů ke sčítání hlasů a na započítávání údajně zfalšovaných hlasů, zaslaných poštou. Zdůraznil, že kdyby se počítaly jen „zákonné hlasy“, tak by snadno vyhrál. Ale do voleb podle něj zasáhla velká média, velké peníze a velké technologické firmy. Zdůraznil, že se o ukradené vítězství bude soudit.

„Trump zopakoval obvinění z volebních podvodů bez předložení důkazů,“ upozornila stanice BBC, podobně jako agentura Reuters. Ta celé vystoupení označila za signál, že Trump není ochoten ustoupit svému demokratickému soupeři Joeovi Bidenovi.

„Prezident se zdá čím dál víc izolovaný ve své republikánské straně, zatímco sčítání hlasů pokračuje,“ napsala agentura AFP. Upozornila také, že některé americké televize v obavě z šíření dezinformací přerušily vysílání prezidentova vystoupení, ačkoliv Trump se chopil slova poprvé od volební noci.

„Tady jsme opět v neobvyklé situaci, kdy (musíme) nejen přerušit prezidenta Spojených států, ale také jej opravit,“ vyhrkl moderátor Brian Williams ze stanice MSNBC, která velmi rychle přerušila přímý přenos.

NBC News a ABC News také přerušily vysílání Trumpovy tiskové konference, která v konečném důsledku ani nebyla tiskovou konferencí, protožeč prezident opustil sál bez připuštění jakýchkoli otázek.

CNN se rozhodla neodpojit Trumpovi mikrofon, nicméně Jake Tapper doprovodil vystoupení hlavy státu odsudkem: „Jaká je to smutná noc pro Spojené státy vidět, jak jejich prezident (...) falešně obviňuje lidi, že se mu snaží ukrást volby.“

BBC na svém webu upozornila, že proti Trumpovým tvrzením se ohradil republikánský guvernér Marylandu Larry Hogan, který uvedl na Twitteru, že proti Trumpovým tvrzením neexistuje „žádná obrana“ a že tato tvrzení „podkopávají náš demokratický proces“.

Výzva z vlastních řad

Republikánský člen Sněmovny reprezentantů za Illinois Adam Kinzinger na Twitteru prezidenta vyzval, že jestli má oprávněné obavy z falšování, tak ať předloží důkaz a předá jej soudu. Jinak ať přestane šířit dezinformace.

Mezitím se Trumpův náskok ve státu Georgia ztenčil během pouhých dvou hodin z téměř 10 000 na necelých 3 500 hlasů, dodala BBC.

Agentura AP dala Trumpovo vystoupení, podkopávající nepodloženými nařčeními důvěru ve volby, do kontrastu s vystoupením prezidentova soupeře. Joe Biden o několik hodin dříve vyzýval k trpělivosti: „Demokracie je občas složitá. Někdy taky vyžaduje trochu trpělivosti,“ vzkázal Biden téměř dva dny po uzavření posledních volebních místností. „Žádám všechny, aby zůstali v klidu... Proces funguje. Sčítání se dokončuje a (výsledek) budeme vědět velmi brzy,“ citovala jej americká média.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
BEZPEČNOSTNÍ TECHNIK VE VÝROBĚ (35 - 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč