Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kaňka na Trumpově úspěchu? Ve Sněmovně reprezentantů bude muset bojovat

  21:38
Po volbách ovládneme celý Kongres a Donaldu Trumpovi v cestě k absolutní nadvládě nad Amerikou už nebude stát vůbec nic. Tak nějak by se dalo shrnout nadšení republikánů pár hodin po prezidentských volbách. Jenže konečné výsledky ukazují, že zejména ve Sněmovně reprezentantů spíše oslabí a prezident se rozhodně nemůže spolehnout na bezproblémové schvalování jeho nápadů.
Donald Trump předáší první povolební projev, mluví před příznivci na Floridě....

Donald Trump předáší první povolební projev, mluví před příznivci na Floridě. (6. listopadu 2024) | foto: Reuters

Od úterního večera lze, takřka přesně měsíc po volbách, označit výsledky za konečné. Republikánská strana si pro sebe uzmula prezidentský úřad i obě komory Kongresu. Ve Sněmovně reprezentantů se však bude muset otáčet, má zde jen těsnou většinu 220 křesel, demokraté získali 215.

List The Washington Post uvádí, že jde o druhou nejmenší většinu za takřka sto let. Pět mandátů navíc se sice může jevit jako dostatečná rezerva, jenže ne s Trumpem v úřadu.

Rovnou tři kongresmany nominoval do ministerských pozic. Matt Gaetz je sice ze hry, na svůj post v Kongresu ale mezitím stačil rezignovat. Místa se budou muset zaplnit rovněž po Michaelu Waltzovi a Elise Stefanikové. V jejich volebních obvodech se do 80 dní po rezignaci uspořádají nové volby. Zejména záplatu za Stefanikovou nemají republikáni jistou a místo může připadnout i demokratům.

Na mnoho týdnů tak budou republikáni po Trumpově inauguraci disponovat pouze 217 křesly, a při schvalování legislativy si tedy nemohou dovolit ztratit takřka žádný hlas. „Museli byste se vrátit až k administrativě Herberta Hoovera, abyste našli ještě menší většinu po listopadových volbách,“ komentuje analytik televize CNN Harry Enten.

A jak ukázaly uplynulé roky, takto těsná většina nemusí na schvalovací proces stačit. I v posledních letech, kdy se republikáni mohli opřít o 222 hlasů, byla Sněmovna reprezentantů rekordně nevýkonná. Výjimkou nebylo shánění hlasů u přeběhnuvších demokratů, u kterých musel prosit o podporu i sám předseda dolní komory Mike Johnson.

Pro Trumpa tak bude klíčové, aby se za něj strana postavila v absolutní jednotě, jakékoli vzpurné hlasy zničí jeho plány. Ano, může použít exekutivní příkazy, nominace na ministerské posty však musejí projít schvalovacím procesem Kongresu. A že jsou i v Republikánské straně opoziční názorové proudy, ukazuje žebříček protrumpovské organizace Heritage Action. Najdeme v ní desítky lidí, kteří v přehledu afinity k Trumpovým názorům pohořely.

Pointou budiž, že bití v prsa Trumpova týmu o jasné většině v obou komorách Kongresu je jen marketingovým tahem. Realita bude pro příštího prezidenta mnohem složitější.

Autor: