Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Potřebujeme se ozbrojovat víc, ne míň, reagoval Trump na masakr v Texasu

Trump vyzval na sjezdu NRA k ukončení školních zón bez zbraní (27. května 2022) foto: AP

Bývalý americký prezident Donald Trump v pátek po masakru na texaské škole odmítl výzvy ke zpřísnění kontroly zbraní. Slušní Američané podle něj potřebují zbraně k obraně proti „zlu“. Vyzval také k ukončení školních zón bez zbraní a prohlásil, že by mělo být snazší zadržovat psychicky nemocné lidi. Útočníka označil za „blázna“ a snahy o kontrolu zbraní za „groteskní“.
  11:41


„Existence zla v našem světě není důvodem k odzbrojení občanů dodržujících zákony... Existence zla je jedním z nejlepších důvodů k vyzbrojování občanů dodržujících zákony,“ řekl Trump v pátečním projevu v Houstonu na sjezdu Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).

Trumpovy výroky zazněly po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde ozbrojený muž zabil 19 dětí a dvě učitelky. Jedná se o školní střelbu s nejvíce obětmi v celé historii státu, píše web zpravodajské televize France 24. Útok znovu rozpoutal debatu o americké kontrole zbraní.

„Různé politiky kontroly zbraní prosazované levicí neudělaly nic, aby zabránily hrůze, která se odehrála. Absolutně nic,“ řekl.

Je podle něj nutné, aby existovalo snazší zadržování psychicky nemocných lidí. „Je jasné, že musíme snáze zavírat násilníky a duševně vyšinuté do ústavů pro duševně choré,“ řekl Trump.

Trump vyzval na sjezdu NRA k ukončení školních zón bez zbraní (27. května 2022)

Prohlásil, že by měla každá škola mít jedno vstupní místo, silné oplocení a detektory kovů, a dodal, že v každé škole by měl být vždy policista nebo ozbrojená stráž.

Bývalý šéf Bílého domu také přečetl jména všech 19 dětí, které popsal jako oběti nekontrolovatelného „blázna“. Později naznačil, že snahy o kontrolu zbraní jsou „groteskní“. „Všichni se musíme sjednotit, republikáni i demokraté – v každém státě a na každé úrovni vlády – abychom konečně ochránili naše děti,“ dodal.

„Toto není otázka peněz. Je to otázka vůle. Pokud mají Spojené státy 40 miliard dolarů (920 miliard Kč), které mohou poslat Ukrajině, můžeme to udělat,“ řekl bývalý prezident s odkazem na finanční a vojenskou podporu Washingtonu Ukrajině po ruské únorové invazi.

Trump také vyzval k odstranění školních zón beze zbraní a dodal, že tyto zóny neponechávají obětem žádnou možnost se bránit v případě útoku ozbrojeného člověka.

S plány na zpřísnění pravidel držení zbraní přicházejí v USA demokraté, ale opakovaně narážejí na odpor Republikánské strany. Republikáni se přiklánějí k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně, demokraté by rádi více prověřovali zákazníky při nákupech nebo zakázali prodej útočných pušek.

Podle Gun Violence Archive se letos ve Spojených státech odehrálo 214 masových střeleb. Patří mezi ně například i rasistický masakr v supermarketu v černošské čtvrti Buffalo ve státě New York, pouhých deset dní před vraždami v Texasu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat