Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co když se Trump po případné prohře nevzdá? Biden mu nepřímo hrozí vyvedením z Bílého domu

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

Washington Prezidentská volba ještě neskončila a až se tak stane, bude americký prezident Donald Trump znovu zvolen do úřadu. S tímto prohlášením v pátek přišel volební štáb šéfa Bílého tomu za situace, kdy se jeví jako čím dál pravděpodobnější vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.

Jeho kampaň vzápětí uvedla, že o výsledku voleb rozhodují Američané a americká vláda je zcela schopna nechat vyprovodit z Bílého domu každého, kdo tam je neoprávněně.  Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že už je jasné, že prezidentem bude Biden a označila ho za „zvoleného prezidenta“. Hlasy se přitom ještě sčítají.

Trumpův tým aktuální výsledky zpochybňuje a opakuje zavádějící tvrzení o procesu sčítání hlasů. „Georgia směřuje k přepočtu (hlasů) a jsme přesvědčení, že najdeme neregulérně shromážděné hlasy,“ uvedl mimo jiné mluvčí kampaně Matt Morgan, ačkoli se žádné důkazy o zmíněných nesrovnalostech zatím neobjevily.

Trump a jeho tým za nepříznivého povolebního vývoje soustavně podkopávají důvěru ve volební proces nepodloženými a v mnoha případech už vyvrácenými tvrzeními o falšování výsledků. Nové prohlášení přišlo poté, co se demokrat Biden ujal vedení ve státě Pensylvánie, kde se očekává, že většina dosud nezapočítaných hlasů poputuje právě za bývalým viceprezidentem. Pokud Biden náskok udrží, stane se podle odhadů amerických médií novým prezidentem USA.

„Tyhle volby ještě neskončily,“ reagoval Morgan, který v prohlášení zpochybňuje i projekce některých médií z Arizony, kde Biden vede od začátku sčítání hlasů, přičemž tento jeho náskok se ale postupně tenčí.

„Biden o tyto státy opírá svůj falešný nárok na Bílý dům, ale až budou volby dokončené, prezident Trump bude znovuzvolen,“ uvedl Morgan v momentě, kdy ještě z Bidenova tábora nepřišlo žádné prohlášení o volebním vítězství.

Mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates krátce poté uvedl: „Jak jsme řekli již 19. července, o výsledku voleb rozhodne americký lid a vláda Spojených států je zcela schopna vyprovodit z Bílého domu každého, kdo tam je neoprávněně“.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová poté prohlásila, že už je jasné, že se Biden stane prezidentem. „Dnes ráno je jasné že tým Bidena a (jeho viceprezidentské kandidátky Kamaly) Harrisové získá Bílý dům,“ uvedla na tiskové konferenci Pelosiová poté, co Biden získal nad Trumpem náskok v Pensylvánii, kde se stále sčítají hlasy. Doplnila, že „zvolený prezident Biden má silný mandát vést zemi“.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...