Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA by mohly mít vakcínu proti covid-19 do konce roku, uvedl Trump. ‚Děláme pozoruhodné pokroky‘

Prezident USA Donald Trump. foto: Tom BrennerReuters

Aktualizováno
Washington - Spojené státy by mohly mít vakcínu proti covidu-19 do konce tohoto roku, možná i dříve. V Bílém domě to v pátek prohlásil americký prezident Donald Trump. Projekt americké vlády na vývoj očkovací látky určené k zastavení současné pandemie je podle něj největší operací od dob projektu Manhattan, v rámci nějž USA za druhé světové války vyvinuly první atomovou bombu.
  19:52aktualizováno  20:32

„Doufáme, že ji budeme mít (vakcínu) do konce roku, možná dříve. Děláme pozoruhodné pokroky,“ řekl Trump před novináři. Představil rovněž vedoucí pracovníky projektu nazvaného Warp Speed (Warpová rychlost), podle fiktivní metody cestování nadsvětelnou rychlostí ze sci-fi seriálu Star Trek. 

Odborným šéfem operace bude Moncef Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline. Na distribuci výsledné látky by pak měl dohlížet generál americké armády Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím.

Optimismus přitom vyjádřil i Slaoui. „Velice nedávno jsem viděl předběžná data z klinické studie jedné vakcíny proti koronaviru. Tato data zvedla moji naději, že budeme schopni doručit několik stovek milionů dávek vakcíny do konce roku 2020,“ řekl uznávaný imunolog.

Trump prohlásil, že na vakcíně podle něj spolupracuje celý svět, přičemž se na jejím vývoji nikdo nesnaží vydělat. Agentura Reuters však připomněla, že vztahy USA s některými evropskými státy nepříznivě poznamenalo omezení pro cestující z Evropy do Spojených států, které prezident vyhlásil v březnu bez předchozí konzultace s evropskými lídry. Diplomacie na ose Washington-Peking je pak na bodu mrazu kvůli neustálým Trumpovým útokům vůči Číně, která podle prezidenta nese zodpovědnost za rozšíření koronaviru po celém světě a následný ekonomický kolaps.

„Jsou země, které jsou našimi spojenci - jsou země, které upřímně řečeno našimi spojenci nejsou - se kterými velice úzce spolupracujeme,“ řekl Trump. „Nemáme žádné ego. Myslíme si, že to bude skvělé, ať to vyvine kdokoliv. Budou s námi spolupracovat. Stejně tak když to získáme my, budeme spolupracovat s nimi,“ dodal prezident.

USA podle něj momentálně zvažují 14 očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Z tohoto seznamu chtějí dále některé vakcíny vyřazovat a dopracovat se tak k nejlepšímu preparátu. V případě, že by vakcínu jako první vyvinula jiná země, pomáhaly by USA s její distribucí.

Trump však následně zdůraznil, že Spojené státy začnou znovu navracet život k normálu nehledě na to, zda bude či nebude vakcína k dispozici. „Nechci, aby si lidé mysleli, že vše záleží na vakcíně, ale vakcína by byla skvělá,“ řekl Trump, který se dlouhodobě vyslovuje pro co nejrychlejší otevření americké ekonomiky i přes varování expertů před další možnou vlnou nákazy. „Chci, aby bylo jasno: Vakcína, nevakcína - jsme zpátky,“ prohlásil prezident.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat