Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump v Hanoji poprvé Kima otevřeně vyzval, aby odevzdal USA jaderné zbraně

Summit Trumpa a Kima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit Trumpa a Kima. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump během únorového summitu s Kim Čong-unem v Hanoji předal severokorejskému lídrovi kus papíru, na němž ho otevřeně vyzval, aby předal Spojeným státům severokorejské jaderné zbraně a palivo. Informuje o tom agentura Reuters, jejíž novináři dokument viděli. Upozorňuje, že je to poprvé, kdy Trump dal Kimovi jasně najevo, jak si představuje denuklearizaci.

Trump Kimovi americké požadavky sepsané v angličtině i korejštině předal 28. února v hanojském hotelu Metropole, řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj. Jejich schůzka skončila předčasně a bez výsledků. A zatímco ani jedna ze stran později pořádně nevysvětlila, co vedlo ke krachu jednání, nynější dokument by do věci mohl vnést jasno, poznamenal Reuters.

O jeho existenci se poprvé zmiňoval poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton v rozhovorech, které poskytl médiím dva dny po hanojském summitu. Neprozradil však zásadní požadavek Washingtonu, aby Severní Korea své jaderné zbraně a štěpný materiál předala přímo Spojeným státům.

O tomto způsobu jaderného odzbrojení Severní Koreje mluvil Bolton už v roce 2004 a k této myšlence se vrátil loni, když ho Trump jmenoval poradcem pro otázky národní bezpečnosti. Trump se v minulosti od tohoto přístupu, zvaného „libyjský model“, distancoval a řekl, že Spojené státy k němu přistoupí jen tehdy, pokud se jim nepodaří dospět s Pchjongjangem k dohodě.

Obsah dokumentu není překvapivý

Mezi požadavky, které Trump předložil Kimovi, bylo také, aby KLDR poskytla komplexní informace o svém jaderném program a umožnila USA a mezinárodním inspektorům plný přístup k jaderným zařízením. Dále pak USA chtěly, aby Pchjongjang zastavil výstavbu nových jaderných zařízení, zrušil veškerou jadernou infrastrukturu a vědce a techniky podílející se na jaderném programu převedl do komerční sféry.

Zástupci Bílého domu se k dokumentu nevyjádřili. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nebude komentovat něco, co má zůstat v režimu utajení.

Podle odbornice na Severní Koreu z washingtonského Stimson Center není obsah dokumentu překvapivý. „Tohle Bolton chtěl od samého začátku,“ připomněla. „Pokud to Spojené státy s jednáním myslely vážně, tak už jim muselo být jasné, že takovým způsobem to nepůjde,“ řekla. Takové požadavky KLDR už dříve odmítla a „přicházet s nimi znova (...) je celkem urážlivé,“ dodala.

Po nezdařeném únorovém summitu přední severokorejská diplomatka obvinila Boltona a šéfa americké diplomacie Mika Pompea, že přišli s „gangsterskými požadavky“ a prohlásila, že Pchjongjang zvažuje zastavení rozhovorů o jaderném odzbrojení s USA a že může přehodnotit i zákaz svých raketových a jaderných testů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...