Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Trump šlape Clintonové na paty. Ameriku čeká ostře sledovaná televizní debata

Svět

  16:59
WASHINGTON/PRAHA - Spojené státy míří k první televizní debatě těchto prezidentských voleb. Rekordní počet voličů přitom zůstává nerozhodnutých a souboj na obrazovkách může zásadně zahýbat preferencemi.

Prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump (Ilustrační foto) foto: Reuters

Mohl by to být zatím nejturbulentnější okamžik současných prezidentských voleb. Bude to poprvé, kdy se ti dva utkají tváří v tvář v televizním duelu. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová, bývalá ministryně zahraničí a senátorka, jinými slovy ostřílená politička, versus Donald Trump, newyorský magnát, který se sice stal černým koněm republikánských primárek, ale jemuž chybí zkušenost.

V devadesátiminutovém televizním souboji se střetnou v pondělí večer místního času (v úterý nad ránem středoevropského času) na půdě Hofstraovy univerzity ve státě New York. První ze série tří televizních debat prezidentských kandidátů se přitom koná v době, kdy se solidní náskok Clintonové, který jí přičítala většina průzkumů, vytratil. Nynější duel na obrazovkách tak může ještě zásadně zahýbat preferencemi voličů.

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová opouští pietu za 11. září ještě po...
Nahá socha znázorňující Donalda Trumpa.

První televizní debata bude rozdělena do šesti bloků po zhruba 15 minutách. Věnovat se přitom bude zásadním tématům, jako je bezpečnost, prosperita nebo další směřování Spojených států. Oba kandidáti museli podle pravidel dostat soupis témat nejpozději týden předem. Moderátor každý z bloků zahájí otázkou, na niž oba kandidáti ve dvou minutách odpovědí. Teprve poté budou moci reagovat i na sebe navzájem.

Jisté je ovšem už teď jedno – že oba čekají patrně dosti perné chvilky. Zvlášť Hillary Clintonová bude po nedávném zdravotním kolapsu pod silným tlakem, aby podala co nejpřesvědčivější výkon. Otázkám či narážkám na to, zdali je vůbec zdravotně způsobilá zastávat náročnou a stresující funkci, se zřejmě nevyhne.

Až sto milionů diváků

Stejně tak ani těm, zdali je vůbec možné jí důvěřovat. Když se před dvěma týdny na pietě k výročí útoků z 11. září zhroutila poté, co několik dní zatajovala zápal plic, její poradci v první chvíli mlžili s verzí o přehřátí organismu. Není to přitom poprvé, kdy se tým Clintonové uchýlil k podobným zastíracím manévrům. Dá se tak očekávat, že na přetřes dost možná přijde i aféra s vládními e-maily posílanými do soukromé schránky.

Nechají se Trump vyprovokovat a Clintonová šikanovat? Volební debaty v USA jsou plné zvratů

Podle zdrojů blízkých týmu Clintonové věnovala demokratická kandidátka většinu uplynulého týdne přípravám na ostře sledovanou debatu. V rodinném sídle ve státě New York se v úzkém okruhu svých poradců připravovala na dva scénáře. V tom prvním figuruje její rival jako seriózní a věcný protikandidát – tak, jak se Trump snažil působit v poslední době. V tom druhém je ovšem tím starým známým enfant terrible, prostořekým a nestydícím se uchýlit se k ryze osobním útokům.

Podle zdrojů z republikánského tábora ovšem ani Trump přípravu nepodceňuje. Mentora mu dělá mediální konzultant a zakladatel stanice Fox News Roger Ailes. A není divu. Vedle diváků ve studiu bude duel sledovat v přímém přenosu na obrazovkách až sto milionů Američanů.

Očekává se, že by dokonce první televizní debata prezidentských kandidátů mohla sledovaností překonat i dosavadních rekordních 46,2 milionu domácností, které si před čtyřmi lety pustily první klání mezi Barackem Obamou a jeho tehdejším rivalem Mittem Romneym. Navíc průzkumy ukazují, že rekordní podíl voličů zůstává dosud nerozhodnutých. Šetření agentury Reuters/Ipsos hovoří o tom, že jich je asi 20 procent oproti 12 procentům před první debatou v roce 2012.

Debata, která určila vítěze

Jak Clintonová, tak Trump dobře vědí, že jde prakticky o vše. Ostatně jak ukazuje historie, i jeden špatný výkon v televizním duelu dokáže poznamenat kampaň nadobro. Své by o tom mohl toho času vyprávět Richard Nixon.

Psal se rok 1960, když se jeho televizní souboj s tehdejším mladým senátorem Johnem Kennedym zapsal do dějin. Nejen jako vůbec první televizní debata prezidentských kandidátů, ale i jako milník nové éry politických kampaní a utváření veřejného obrazu.

‚Clintonová je nepřijatelná‘. Ted Cruz podpoří ve volbách Trumpa, dřívějšího soka

Byl to právě úřadující viceprezident a ostřílený politik Nixon, kdo vedl před debatou v průzkumech. Stačil však jeden osudný televizní duel a o vedení přišel.

Nixon tehdy předstoupil před kamery oslabený po prodělané chřipce, při vystupování z auta si navíc krátce předtím obnovil zranění kolene. Celou dobu pak přešlapoval u řečnického pultu a nervózně těkal očima. Vedle zbídačeného, potem zkrápěného viceprezidenta, navrch poněkud laxně oholeného, vypadal mladý energický senátor jako reklama na zdraví. A taky jako jasný vítěz debaty, nehledě na to, co skutečně říkal. Přinejmenším pro většinu ze 70 milionů Američanů, kteří sledovali duel na obrazovkách – na rozdíl od těch u rádií, kteří favorizovali Nixona. A to se také ukázalo u voleb.

Ostatně, i sám Nixon ve svých pamětech později připustil, že udělal sérii osudných chyb při první z debat. „Měl jsem mít na paměti, že obraz vydá za tisíc slov,“ poznamenal v nich. A jeho současní nástupci to moc dobře vědí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!