Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama chce válku s Íránem, aby dosáhl znovuzvolení, řekl Trump v roce 2011. Teď sám vyhrožuje

Donald Trump, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, ilustrační foto. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump měl opět produktivní víkend na Twitteru. V příspěvcích vyhrožoval válečnými zločiny či se bránil proti impeachmentu. Podle analytiků může útok na íránského generála do značné míry souviset právě s procesem Trumpova odvolání.

„Nechť to poslouží jako VAROVÁNÍ, jestliže Írán zaútočí na Američany nebo na americký majetek, zacílíme na 52 íránských míst (reprezentujících 52 amerických rukojmí zajatých Íránem před mnoha lety), některé velice důležité a významné pro Írán a íránskou kulturu, a tyto cíle a Írán samotný BUDE ZASAŽEN VELMI RYCHLE A VELMI TVRDĚ. USA nechtějí žádné další hrozby,“ napsal prezident Donald Trump na svůj twitterový účet v sobotu, tedy jen den poté, co Spojené státy zabily v Íráku druhého nejmocnějšího muže Íránu Kásema Solejmáního.

Prezident prakticky pohrozil blízkovýchodnímu režimu tím, že vykoná válečný zločin. Ženevská konvence z roku 1949 totiž zakazuje „jakýkoliv nepřátelský krok namířený proti historickým monumentům, uměleckým dílům či místům uctívání“.

Útočit na památky nebudeme

Donald Trump nakonec svá původní slova zlehčil, ale průchod svému vzteku dal na palubě Air Force One při návratu z dovolené na Floridě. „Oni mohou zabíjet naše lidi, mohou je mučit, mrzačit, mohou používat bomby na silnicích a vyhazovat naše lidi do vzduchu a my se nemůžeme dotknout jejich kulturních památek? Tak to nefunguje,“ postěžoval si prezident. Útok na kulturní památky následně vyloučil v úterý odpoledne i ministr zahraničí Mike Pompeo.

Trumpova twitterová tiráda trvala celý víkend a prezident mimo jiné napsal, že USA mají největší, nejsilnější a nejlepší armádu na světě. „USA právě utratily dva biliony dolarů na armádní vybavení,“ napsal prezident. „Pokud Írán zaútočí na americké základny nebo Američany, pošleme toto nové krásné vybavení jejich směrem… a bez zaváhání.“

Podle analytika deníku The Washington Post Phila Ruckera je prezident v současnosti v pozici, kdy má pocit, „že jako prezident Spojených států a vrchní velitel ozbrojených složek může dělat cokoliv se mu zachce, a to kdykoliv.“

Zajímavý je ale i komunikační tanec kolem důvodů, proč USA zabily šéfa jednotek Kuds Kásema Solejmáního právě teď. Ministr zahraničí Pompeo původně v pátek uvedl, že Solejmání plánoval útoky na americké vojáky. V neděli pak své tvrzení vygradoval a řekl, že útok na Američany v regionu byl „bezprostřední“ a USA zabitím Solejmáního tuto hrozbu zastavily. Jen o pár hodin později ale opět otočil a svá slova mírnil.

„Pokud jste Američan v tomto regionu dny a týdny nejsou důležité. Musíme být připraveni. A po zásahu amerických jednotek je region méně riskantní,“ sdělil Pompeo pro CNN. Není tak jasné, proč musel být útok na íránského generála proveden právě teď.

Hraje roli impeachment?

Do útoku na Solejmáního se zdálo, že mediálnímu prostoru v USA bude dominovat otázka prezidentova soudního procesu v senátu. Donald Trump se v prosinci stal třetím prezidentem v historii, který bude za své činy v úřadu souzen, a to se mělo do značné míry podepsat i na jeho kampani za znovuzvolení.

Šéf Bílého domu však zvolil prakticky stejnou strategii jako Bill Clinton v roce 1998. I během jeho soudního procesu vstoupily USA do konfliktu, a titulním stranám tak dominoval útok v Iráku.

„Teď jsme v národní bezpečnostní krizi. Je najednou válečným vrchním velitelem ozbrojených sil. A je podle jeho mínění výhodné, že se USA zaměřují na ochranu Američanů a boj s terorismem, než na jeho obranu v rámci impeachmentu,“ uvedl Phil Rucker pro podcast deníku The Washington Post. „Jestli to je jediný důvod, si nemůžeme být jistí, ale nevěřím, že by to nehrálo žádnou roli.“

Ostatně malý náhled do Trumpova uvažování poskytuje i video z roku 2011, na kterém Donald Trump tvrdí, jeho předchůdce Barack Obama zaútočí na Írán, dosáhl znovuzvolení.

„Náš prezident zahájí válku s Íránem, protože mu naprosto chybí schopnost vyjednávat. Je slabý a neefektivní, takže jediná možnost, o které si myslí, že mu přinese znovuzvolení, je zahájení války s Íránem,“ říká na videu Trump, přičemž se právě on dostal do této pozice.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...