11. července 2018 23:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump večeřel se státníky NATO, probíralo se i sestřelení letu MH17

Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. | foto: Reuters

Brusel Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania se zúčastnili večeře šéfů států a vlád 29 členských zemí Severoatlantické aliance, která se koná v Bruselu. Na večerní akci Trump přijel jen pár minut poté, co v tweetu opět zkritizoval své spojence za nedostatečné výdaje na obranu, poznamenala agentura AP.

U večeře podle diplomatických zdrojů spojenci nabádali amerického prezidenta Trumpa, aby v pondělí v Helsinkách prezentoval při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem společný postoj celé aliance.

Vztahy mezi Ruskem a Západem, dění na Ukrajině i okolnosti sestřelení letadla MH17 byly výrazným tématem neformální diskuse šéfů států a vlád. Podle informací českých médií hovořil například prezident Miloš Zeman o potřebě dialogu s Ruskem, který zabrání eskalaci napětí mezi oběma stranami.

Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu.
Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu.

Po svém příjezdu na večeři na dotaz, jaký byl jeho den na summitu NATO, americký vůdce odpověděl, že „velmi dobrý“, napsala americká CNN. Poté již Trumpovi vešli do muzea v parku Cinquantenaire a začali se bavit s ostatními státníky. Americký prezident si nevzal žádnou skleničku na uvítanou, protože nepije alkohol.

Podle agentury AP byl Trump následně viděn, jak prohodil pár vět s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jejíž zemi pár hodin předtím ostře zkritizoval. USA podle šéfa Bílého domu evropské země chrání před Moskvou a přitom mnohé z nich „platí miliardy dolarů do ruské pokladny“. Německo Trump označil za „naprosto závislé“ na Rusku a jeho plynu a za „zajatce“ Moskvy. Americký prezidentský pár na koktejlu ještě před zahájením večeře údajně konverzoval i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč