5. června 2017 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump versus justice. Prezident kritizuje své ‚politicky korektní‘ ministerstvo

Americký prezident Trump během rozhovoru pro agenturu Reuters. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Trump během rozhovoru pro agenturu Reuters. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump v pondělí v sérii příspěvků na Twitteru kritizoval vlastní ministerstvo spravedlnosti kvůli postupu v souvislosti s migračním dekretem, který zakazuje obyvatelům šesti většinově muslimských zemí cesty do USA. Podle Trumpa mělo požadovat od nejvyššího soudu povolení původního zákazu a nikoliv jeho druhé, „zředěné, politicky korektní verze“.

Ministerstvo se v pátek obrátilo na nejvyšší soud s žádostí, aby povolil jeho platnost, kterou dříve zablokovaly soudy nižší instance. To ale namíchlo prezidenta, podle nějž mělo žádat návrat k první verzi.

Trumpův březnový výnos zakazuje na dobu 90 dnů vstup do USA obyvatelům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a pozastavuje program přijímání uprchlíků. Na rozdíl od první verze vydané krátce po jeho lednovém nástupu do úřadu, která byla podle expertů velmi nepřipravená a plná chyb, se nevztahuje na Irák a nezahrnuje ani majitele již platných víz. Oba dekrety postupně pozastavily soudy nižší instance.

„Lidé, právníci a soudy tomu můžou říkat, jak chtějí, já tomu ale říkám tak, jak je třeba, a tak, jak to je, ZÁKAZ CESTOVÁNÍ,“ napsal Trump v prvním ze série příspěvků, které zveřejnil krátce po víkendovém teroristickém útoku v Londýně, kde tři atentátníci zabili celkem sedm lidí.

05.června 2017 v 12:25, příspěvek archivován: 05.června 2017 v 16:47

People, the lawyers and the courts can call it whatever they want, but I am calling it what we need and what it is, a TRAVEL BAN!

Právě první verze migračního dekretu měla být podle Trumpových tweetů předmětem podání ministerstva spravedlnosti k nejvyššímu soudu. „Ministerstvo spravedlnosti mělo zůstat u původního zákazu, ne u jeho zředěné, politicky korektní verze, kterou podaly k Nejvyššímu soudu,“ uvedl. Ministerstvo by podle prezidenta mělo také požádat o „urychlené slyšení“ v případu „zředěného“ zákazu a usilovat o „mnohem tvrdší verzi“. Soudy v příspěvcích označil za „pomalé a politické“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz