17. února 2017 17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vybírá náhradu za Flynna. Na bezpečnostního poradce má čtyři kandidáty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Prezident Donald Trump s jedním ze svých nejbližších poradců - Michaelem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump s jedním ze svých nejbližších poradců - Michaelem... | foto: Reuters

WASHINGTON Šanci získat post poradce Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti mají po odchodu Michaela Flynna čtyři osoby včetně dočasně pověřeného Keitha Kelogga. Kromě Kellogga je podle médií ve hře bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, jména dalších dvou uchazečů zatím nejsou známa.

„Generál Keith Kellogg, kterého dlouho znám, je stále velmi ve hře o NSA - stejně jako tři další,“ konstatoval prezident v jednom z krátkých vzkazů, jimiž častuje své stoupence a novináře od nástupu do Bílého domu. V tweetu Trump odkazuje na zkratku obsazované funkce (National Security Advisor, poradce pro národní bezpečnost).

Generál Keith Kellogg.

Generál Keith Kellogg.

Trump původně nabídl uvolněnou funkci penzionovanému viceadmirálu Robertu Harwardovi, který ale vlivný post odmítl. Zčásti podle médií proto, že si chtěl do Bílého domu přivést svůj vlastní tým. Trump ale trval na tom, že Flynnova zástupkyně Kathleen McFarlandová, bývalá analytička televize Fox News, na svém místě zůstane. To se Harwardovi údajně nelíbilo. Podle činitele Bílého domu Harward zdůvodnil své odmítnutí rodinnými a finančními důvody.

Harward byl za vlády George Bushe mladšího členem Národní bezpečnostní rady (NSC) a byl v ní pověřen řízením národního protiteroristického střediska. Nyní působí ve výkonném vedení přední americké zbrojařské společnosti Lockheed Martin.

Americký deník The Washington Post minulý týden napsal, že Flynn jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací. Flynn to nejdříve popřel, později ale uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje. Trump pak požádal Flynna o rezignaci proto, že poradce jeho viceprezidentovi Miku Penceovi v rozhovoru na toto téma neřekl celou pravdu.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz