Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump vydal příkaz ke stavbě zdi na hranici s Mexikem. Platit budou USA

Svět

  20:22aktualizováno  21:35
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump ve středu dodržel svůj volební slib a vydal exekutivní příkaz ke stavbě zdi na mexické hranici dlouhé 3200 kilometrů. Dalším příkazem rozhodl, že vláda zastaví dotace městům, která odmítají věznit nebo deportovat nelegální imigranty.

Inaugurace Donalda Trumpa. foto: ČTK

Trump oba dekrety podepsal při návštěvě ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Před návštěvou televizi ABC řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou hradit nejprve Američané, nakonec ale „stoprocentně“ Mexiko. Proces to prý může být složitý.

„Stavba této bariéry je víc než jen volební slib,“ řekl v této souvislosti novinářům Trumpův mluvčí Sean Spicer. „Je to první rozumný krok ke skutečnému zabezpečení propustné hranice. Zeď zastaví drogy, zločinnost a nezákonné přistěhovalce do Spojených států,“ konstatoval.

Ohledně financování zdi Trump řekl, že procedura bude možná složitá. Mexiko podle něj „v nějaké formě zaplatí, i když ta forma možná bude komplikovaná“.

Trump podle agentury AP hodlá zastavit i federální financování takzvaných azylových měst, což jsou americká města odmítající věznit nebo deportovat nezákonné přistěhovalce. Podle zdrojů z Bílého domu rovněž zvažuje nejméně čtyřměsíční moratorium na přijímání veškerých uprchlíků a dočasný zákaz přijímání běženců z některých muslimských zemí. Početní stav příslušníků celní a hraniční stráže se má zvýšit o 5000 osob.

Fakta o plotu na hranici USA a Mexika a o migrantech v USA

  • Trump tento měsíc prohlásil, že počítá s tím, že Mexiko uhradí náklady za stavbu hraniční zdi daněmi či hotovostí, což mexický prezident Enrique Peňa Nieto odmítl. Oba prezidenti by se měli sejít 31. ledna.
  • Na zhruba 500 kilometrech z celkových 3200 kilometrů, což je délka hranice mezi oběma zeměmi, už teď stojí plot, který kvůli nelegálním přechodům a pašování drog nechala v 90. letech postavit administrativa amerického prezident Billa Clintona. Zbytek střeží pohraniční stráž a složitá soustava čidel a bezpečnostních kamer.
  • V roce 2005 oznámila tehdejší vláda prezidenta George Bushe mladšího iniciativu Bezpečná hranice, která počítala s vybudováním takzvaného virtuálního plotu u hranic s Mexikem. Nákladný záměr postavit tam promyšlený systém kamer, čidel a radarů, který měl zlepšit ochranu proti nelegální imigraci, se však dlouhodobě potýkal s problémy a v roce 2011 od něj vláda ustoupila a prosadila úspornější variantu. Celkem do něj investovala miliardu dolarů (přes 25 miliard Kč). Nyní stojí plot na zhruba 1000 kilometrech.
  • Na společné hranici nyní existuje téměř 50 hraničních přechodů.
  • Trump se již v předvolební kampani ostře vyjadřoval na adresu přistěhovalců, z tématu udělal jeden z hlavních bodů svého tažení do Bílého domu. Vyslovil se pro vyhoštění 11 milionů nelegálních imigrantů a pro to, aby udělování občanství dětem narozeným v USA ilegálním přistěhovalcům bylo zrušeno.
  • Trump také řekl, že všechny migranty ze Sýrie, které Spojené státy přijaly, by poslal zpět. Vyzval k dočasnému zákazu vstupu muslimů do země, k pozastavení imigrace ze států s "prokázanou teroristickou minulostí" či k pečlivějšímu dohledu nad mešitami v USA.
  • V září Trump řekl, že pokud se stane prezidentem, žádný nelegální přistěhovalec nebude moci získat právní status nebo občanství, bude se muset vrátit do země svého původu a požádat o opětovný vstup.
  • Jedním z Trumpových předvolebních slibů bylo rovněž zablokování peněz z federálních fondů pro města, která chrání ilegální imigranty. Dnes prezident příkazem rozhodl, že vláda zastaví dotace městům, která odmítají věznit nebo deportovat nelegální imigranty.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat