16. září 2018 7:24, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Florence klesla na tropickou depresi, nebezpečí představuje nadále. Vyžádala si 13 mrtvých

Příslušníci amerického námořnictva, pobřežní stráže i dobrovolníci za pomoci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci amerického námořnictva, pobřežní stráže i dobrovolníci za pomoci... | foto: Reuters

Washington Hurikán Florence, který po pátečním vpádu na východní pobřeží USA v sobotu zeslábl na tropickou bouři, v neděli klesl do kategorie tropické deprese. Sílu větrů sice dál ztrácí, ale úřady varují, že především obrovským množstvím srážek bouřkový živel stále představuje velké nebezpečí.

Podle nedělních informací médií si už ve státech Severní a Jižní Karolína vyžádal nejméně 13 lidských životů.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) už informovalo, že Florence zeslábl na tropickou depresi. Bouřkový systém postupuje dál rychlostí kolem 13 kilometrů v hodině. Síla doprovázejících větrů klesla na 56 kilometrů za hodinu a zřejmě se bude dál snižovat. Úřady nicméně stále upozorňují obyvatele, aby živel nepodceňovaly.

Živel, který po dopadu na pevninu zeslábl v tropickou bouři, si vyžádal již 11...
Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi...

Problém představuje trvající velké množství srážek, které už mnohde dosáhly jednoho metru a na více místech způsobují nečekané bleskové záplavy. Smrtelné nebezpečí hrozí od padajících stromů a sloupů elektrického vedení.

„Tento bouřkový systém chrlí obrovské množství srážek,“ upozornil v sobotu severokarolínský guvernér Roy Cooper. Zároveň varoval obyvatele z evakuovaných oblastí před unáhleným rozhodnutím vracet se domů. „Všechny silnice ve státě jsou ohrožené záplavami,“ řekl.

Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy

Jen v Severní Karolíně přišlo kvůli Florence dosud o život nejméně deset lidí. Jsou mezi nimi žena a její dítě, na jejichž dům ve městě Wilmington spadl strom. Další obětí je žena s infarktem, ke které kvůli stromům na silnici včas nedorazila záchranná služba. Muž v okrese Lenoir zase zemřel při zapojování generátoru. Dalšího muže smetla vichřice, když vyšel ven zkontrolovat psy.

Úřady odhadují, že Florence by při pokračujícím postupu nad pevninou mohla nějakým způsobem postihnout kolem deseti milionů lidí. Doposud je například hlášeno 930.000 domovů a firem, které přišly o elektrický proud, energetici však odhadují, že celkem by nakonec mohlo mít problémy s dodávkami elektřiny až několik milionů odběratelů.

První odhady škod hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun).

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi okresech Severní Karolíny, které hurikán Florence zdevastoval.

Velké nebezpečí představují i ekologické škody způsobované přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. K velkému sesuvu kopce uhelného popela došlo na skládce tepelné elektrárny u Wilmingtonu a hrozí kontaminace nedaleké řeky.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz