Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyměnil ministra obrany. Espera střídá šéf Národního protiteroristického střediska Miller

Americký ministr obrany Mark Espera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr obrany Mark Espera. | foto: Reuters

Washington Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump necelý týden po prezidentských volbách oznámil výměnu na postu amerického ministra obrany. Marka Espera ve funkci střídá dosavadní šéf Národního protiteroristického střediska (NCTC) Chris Miller.

 „S radostí oznamuji, že Christopher C. Miller... bude s okamžitou platností úřadujícím ministrem obrany. Chris odvede skvělou práci! Mark Esper byl propuštěn. Chtěl bych mu poděkovat za jeho službu,“ uvedl Trump ve dvojici Twitterových příspěvků.

Esper byl v čele Pentagonu od loňského července. Vystřídal úřadujícího ministra Patricka Shanahana a stal se třetím šéfem ministerstva obrany od Trumpova nástupu do Bílého domu.

Novinářka Maggie Habermanová, která sleduje Trumpovu administrativu pro deník The New York Times, na Twitteru Esperovo propuštění komentovala jako začátek „vyhazování“ vládních činitelů. „(Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher) Wray a Esper byli podle několika pracovníků Bílého domu na začátku seznamu těch, co dostanou padáka,“ napsala.

Americká média přišla minulý týden s informací, že Esper plánoval na ministerskou funkci rezignovat. Hovořilo se přitom o jeho dřívějších veřejných vyjádřeních, která nebyla zcela v souladu s kroky prezidenta Trumpa. Na začátku června za masivních protestů proti policejní brutalitě Esper řekl, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákona o vzpouře, který by umožnil k potlačení násilných demonstrací nasadit armádu. Trump předtím nasazení armády avizoval, nakonec k ničemu takovému nedošlo.

Chris Miller (56)

  • Bývalý armádní důstojník ve výslužbě dosud řídil Národní protiteroristické středisko (NCTC, od letošního srpna). V období 2018 až 2019 působil jako zvláštní poradce pro boj proti terorismu a nadnárodním hrozbám v Národní bezpečnostní radě (NSC).
  • V ozbrojených silách působil v letech 1983 až 2014. Miller je mimo jiné bývalým příslušníkem jednotky "zelených baretů", která je součástí amerických speciálních sil. Po odchodu z armády pracoval přes dva roky jako poradce resortu obrany v oblasti tajných operací.
  • Armádní kariéru Miller začal v roce 1983, sloužil rovněž v národní gardě jako vojenský policista. V roce 1993 přešel ke speciálním silám a působil na mnoha velitelských a štábních pozicích. Účastnil se mimo jiné počátečních bojových operací v Afghánistánu v roce 2001 a v Iráku v roce 2003.
  • Christopher C. Miller se narodil 15. října 1964 v Platteville ve Wisconsinu. Vyrostl v Iowě. Studoval historii na Univerzitě George Washingtona a poté absolvoval Námořní válečnou školu, kde se věnoval studiu národní bezpečnosti.
  • Miller je ženatý s Kathryn Maagovou. Mají dvě dcery a syna.

Mark Esper (56)

  • Americký Senát schválil Marka Espera ministrem obrany loni v červenci a ukončil tak sedmiměsíční provizorium v čele tohoto resortu. Od odstoupení bývalého ministra obrany Jamese Mattise v lednu 2019 obranu vedli úřadující ministři. Mattise měl původně nahradit Patrick Shanahan, který působil jako úřadující ministr od 1. ledna, ale v červnu oznámil, že se z rodinných důvodů o funkci ucházet nebude.
  • Loni Esper ve funkci ministra obrany podepsal ve Washingtonu se svým českým protějškem Lubomírem Metnarem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu.
  • Podle amerického tisku bylo napětí mezi Trumpem a šéfem Pentagonu znatelné již několik měsíců. Esper byl například proti použití armády k potlačení nepokojů a násilí, které vyvolala smrt černocha George Floyda, jenž zemřel po zatýkání bělošským policistou. Podle zdrojů CNN se Trump k Esperovi choval přezíravě. Trump také letos v září prohlásil, že vrcholní představitelé amerického ministerstva obrany chtějí neustále vést války, aby dělali radost firmám, které armádě dodávají vojenské vybavení. Agentura AP tehdy napsala, že Esper byl do roku 2017 hlavním washingtonským lobbistou zbrojovky Raytheon.
  • Esper byl od listopadu 2017 do července 2019 náměstkem pro armádní záležitosti. Je veteránem války v Perském zálivu, působil u slavné 101. výsadkové divize. V minulosti pracoval i v administrativě George Bushe.
  • Otec tří dětí se narodil 26. dubna 1964 v Uniontownu v Pensylvánii. Jeho dědeček pocházel z Libanonu. Esper studoval na vojenské akademii ve West Pointu, veřejnou správu na Harvardu a na Univerzitě George Washingtona získal doktorát.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...