16. srpna 2017 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Přilil do ohně kbelík petroleje‘. Trump vyvolal pozdvižení kvůli směšování rasistů s jejich odpůrci

Aktivistka protestuje se s nápisem nabádajícím k odporu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivistka protestuje se s nápisem nabádajícím k odporu. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump vyvolal pozdvižení svými výroky na úterní tiskové konferenci v New Yorku. Mělo to být rutinní vyjádření k plánům v oblasti infrastruktury, ale Trump se vrátil k protestům v Charlottesville a znovu tvrdil, že vinu na tamních násilnostech nenese jenom krajní pravice, ale i tábor jejích odpůrců.

Podle CNN šlo na tiskové konferenci o téměř surrealistickou podívanou, při níž hojně gestikulující Trump odhalil pravou podstatu svého politického myšlení.

V Charlottesville v sobotu bělošští rasisté a neonacisté protestovali proti plánům na odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leea z místního parku, v ulicích se s nimi pak střetli kritici neonacismu a rasismu. Jeden z bělošských radikálů se pak rozjel autem proti skupině protestujících a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Trump v úterý tvrdil, že ne všichni viníci byli pravicoví extremisté. Agentura AP upozornila, že mezi protestujícími byli členové Ku Klux Klanu, mnozí z nich byli ozbrojeni a někteří nesli nacistické prapory a provolávali rasistická hesla.

Podle amerických novinářů Trump v úterý poskytl podporu nacionalistickým skupinám a zcela jistě vystupňoval rasistické napětí a strach. „Jeho politický tým nemá šanci tohle ustát nebo to vzít zpět,“ uvedla CNN. Mnohé zaujal nekompromisní a rezolutní Trumpův tón, který nepřipouštěl námitek.

Na twitteru se velmi rychle objevily reakce, kriticky se vyjádřilo mnoho republikánů. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan sdělil, že považuje nadřazování bílé rasy za odpudivé a že v tomto ohledu není morální dvojsmyslnost přijatelná.

Ve virginském Charlottesville v sobotu pokračovaly nepokoje kvůli akcím...
Krutých bojů byli svědci obyvatelé Charlottesvill během nepokojů.

Zaskočení poradci

Podle nejmenovaného zdroje z Bílého domu citovaného stanicí CNN, personální šéf prezidentova úřadu John Kelly marně doufal, že prezident opustí téma rovnocenné viny rasistů i jejich oponentů na násilnostech ve Virginii a vrátí se k dohodnutému tématu.

Mezi přihlížejícími Trumpovými spolupracovníky chyběl kdysi prominentní poradce Stephen Bannon, o jehož odchodu z prezidentova týmu se spekuluje stále častěji. I to zajímalo novináře a Trump domněnky nerozptýlil, když odpověděl: "Uvidíme, co bude."

Trumpovo obviňování „obou stran“ se nelíbilo ani republikánovi Mittovi Romneymu. „Ne, to není stejné. Jedna strana je rasistická, fanatická, nacistická. Ta druhá je proti rasismu a fanatismu. To jsou morálně jiné světy,“ tweetoval Romney.

Vlivný senátor John McCain vyzval prezidenta, aby se vyjádřil jasně a nesměšoval bělošské nacionalisty s jejich odpůrci. „Rasisté a Američané, kteří jsou proti nenávisti a fanatismu, nejsou jedno a totéž. To by měl prezident Spojených států říci,“ sdělil McCain.

Ku Klux Klan Trumpa pochválil

Spokojenost naopak projevil šéf Ku Klux Klanu David Duke. „Děkuji, prezidente Trumpe, za vaši čestnost a odvahu říci pravdu,“ tweetoval.

Demokratický senátor Brian Schatz sdělil, že Trumpa nepovažuje za svého prezidenta. „Jako Žid, Američan a lidská bytost nemám slov, abych vyjádřil své znechucení a zklamání. To není můj prezident,“ napsal na twitteru.

Senátor Bernie Sanders, který prohrál v předvolební kampani nominační boj v táboře demokratů s Hillary Clintonovou, se domnívá, že Trump svými výroky poškodil USA. „Poškodilo to naši zem a miliony Američanů, kteří bojovali a zemřeli v boji proti nacismu,“ napsal.

Severoamerický dopisovatel stanice BBC Anthony Zurcher se domnívá, že jestliže Trump svými prvními výroky k Charlottesville zažehl politický požár, pak v úterý „do ohně přilil kbelík petroleje a zatančil si kolem plamenů“.

Média reagují

Podle agentury Reuters prezidentovy výroky při vystoupení v Trump Tower v New Yorku místy hraničily se surrealismem. Trump vytáhl prohlášení, které četl v sobotu ve zjevné snaze ukázat, že přes kritiku byl jeho původní instinkt, že v Charlottesville bylo na vině "mnoho stran", správný, napsala agentura.

Vzdorná prohlášení ihned obnovila celou kontroverzi jen den poté, co se ji snažil uklidnit prohlášením odsuzujícím bělošské nacionalisty, uvedla televize Fox News.

Den poté, co uklidnil členy své strany a jednoznačně odsoudil neonacistické skupiny při protestu v Charlottesville ve Virginii, prezident skoro nevysvětlitelně otočil, napsal list The Wall Street Journal.

ČTK

Audi A4 2.0 TDI 2015 ·
Audi A4 2.0 TDI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 35 740 km, diesel
440 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz