Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump vyzval ministra spravedlnosti, aby ukončil vyšetřování ruského ovlivnění voleb

Svět

  15:43aktualizováno  20:38
WASHINGTON/PRAHA - Americký prezident Donald Trump na Twitteru vyzval ministra spravedlnosti Sessionse, aby ihned zastavil pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby vedené speciální vyšetřovací skupinou bývalého šéfa FBI Roberta Muellera.

Trump během své londýnské návštěvy. foto: Reuters

„Toto je strašná situace a ministr spravedlnosti Jeff Sessions by měl okamžitě ukončit tento zaujatý hon na čarodějnice, než pošpiní naši zemi jakkoliv více. Bob Mueller je totálně ve střetu zájmů a jeho 17 vzteklých demokratů, kteří odvádí jeho špinavou práci, jsou ostudou USA,“ napsal ve středu ráno Trump na Twitter.

Mueller, bývalý šéf americké kriminální ústředny FBI z let 2001 až 2013, podle něj chce kolem svého vyšetřování vzbudit iluzi objektivity a je v „totálním“ střetu zájmů.

01.srpna 2018 v 15:24, příspěvek archivován: 01.srpna 2018 v 15:40

..This is a terrible situation and Attorney General Jeff Sessions should stop this Rigged Witch Hunt right now, before it continues to stain our country any further. Bob Mueller is totally conflicted, and his 17 Angry Democrats that are doing his dirty work are a disgrace to USA!

„Není to rozkaz, je to prezidentův názor,“ uvedla mluvčí Sarah Sandersová. Prezident podle ní svou kritikou zvláštního vyšetřovatele nebrání vyšetřování, ale prostě „bojuje“.

Prezident vyčetl Muellerovi, že členem jeho týmu býval agent Peter Strzok, usvědčený ze zaujatosti vůči Trumpovi. Za Strzokovým odchodem z Muellerovy skupiny totiž stálo zveřejnění textových zpráv, které si před předloňskými volbami vyměňoval se svou milenkou, advokátkou FBI Lisou Pageovou. Psal v nich o potřebě zabránit Trumpovu vítězství.

Strzok chtěl zabránit zvolení prezidenta a nikdy být do vyšetřování ruského vlivu zapojen neměl, stojí v Trumpově tweetu. „Mueller takové hochy chrání,“ napsal.

Trump, který Muellerovo vyšetřování v posledních dnech kritizuje stále ostřeji, před týdnem debatu o zasahování Ruska do amerických voleb označil za „velký podvod“. Sessionse, který Trumpa vehementně podporoval od samého začátku jeho prezidentské kampaně, šéf Bílého domu čím dál víc napadá a veřejně vyjadřuje lítost nad tím, že ho do své vlády povolal.

Sám Trump Muellera podle většiny právních expertů z vyšetřování ruského vlivu na volby odvolat nemůže. Nemůže to de facto udělat ani Sessions, jehož k tomu prezident tak energicky vyzývá. Ministr spravedlnosti už loni v březnu prohlásil, že se vzdává dohledu nad činností Muellerova týmu vzhledem k možnému střetu zájmů. Nevypovídal totiž v parlamentu pravdivě o podrobnostech svých kontaktů s ruskými diplomaty.

Dohled nad vyšetřováním tak převzal Sessionsův náměstek Rod Rosenstein. Právě jeho by Trump mohl k odvolání Muellera vyzvat. Pokud by Rosenstein odmítl vyhovět a místo toho sám rezignoval, může Trump po Sessionsově odvolání jmenovat úřadujícího ministra spravedlnosti, který prezidentův pokyn splní a Muellera odvolá.

Cesta k Muellerově odvolání je pro Trumpa podle amerických komentátorů o to složitější, že jakýkoli mocenský zásah do vyšetřování FBI by poslanci, demokraté i republikáni, vnímali jako krajně nežádoucí precedens. Uvažovali by v takovém případě o ústavní žalobě, která by mohla Trumpa připravit o prezidentský úřad.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat