10. listopadu 2017 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyzval na summitu APEC k respektu obchodních pravidel

Americký prezident Donald Trump na summitu APEC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na summitu APEC. | foto: Reuters

DANANG USA budou v asijsko-pacifické oblasti prosazovat poctivý obchod a zůstanou partnery tamních zemí. V projevu na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) to v pátek řekl americký prezident Donald Trump.

„Budeme přáteli, partnery a spojenci“ asijsko-pacifické oblasti, prohlásil Trump v projevu, který začal vyjmenováním úspěchů jednotlivých asijských států.

Později se věnoval vysvětlení budoucích obchodních vztahů USA s tímto regionem. „Očekáváme, že naši obchodní partneři budou dodržovat pravidla. Budeme trvat na poctivé a vyrovnané obchodní praxi,“ prohlásil americký prezident.

Ujistil, že USA chtějí obchodovat při zachování vzájemného respektu partnerů a také zisku pro obě strany. „Uzavřeme bilaterální obchodní dohody s jakýmkoli“ partnerem v asijsko-pacifické oblasti, prohlásil americký prezident, který v lednu podepsal příkaz o odstoupení od Transpacifické smlouvy (TPP). Smlouvu uzavřela minulá administrativa, ale Kongres ji neratifikoval.

V pasáži věnované Číně Trump řekl, že obchodní bilance s touto zemí není pro USA přijatelná a že USA nehodlají nadále tolerovat žádné zneužívání postavení v obchodním vztahu. „Musíme zajistit, aby všichni hráli podle pravidel, a to nyní nedělají,“ prohlásil.

Trump ujistil, že nedovolí zneužívání USA při obchodování. „Vždy budu klást Ameriku na první místo,“ ujistil.

Japonský premiér Šinzó Abe přivítal širší dohodu ohledně Transpacifického partnerství (TPP), někteří účastníci jednání však dosažení dohody popírají.

ČTK