Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Noste roušky, jsou projevem vlastenectví, vzkázal Trump. Ještě nedávno byl jejich odpůrcem

Americký prezident Donald Trump s rouškou. foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump vyzval občany k nošení roušek, pokud od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. Ve svém prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce prezident také uvedl, že epidemie v zemi se pravděpodobně bude dále zhoršovat, než se situace obrátí k lepšímu.
  7:34aktualizováno  11:42

Spojené státy zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60 000 nakažených. S odvoláním na statistiku Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom ve středu informovala agentura AFP.

„Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě. Současně poukázal na snižování počtu nových úmrtí a pokroku ve vývoji očkování i léčbě nemoci covid-19. Tu prezident opakovaně nazval „čínským virem“.

Virus v USA nepolevuje, národní plán stále chybí. Trump tristní čísla vysvětluje ‚nejlepšími testy na světě‘

„Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná,“ dodal s tím, že si na roušku sám zvyká.

Zakrývání úst a nosu na veřejnosti Trump dlouho odmítal a prohlašoval, že nošení roušek je politickým gestem zaměřeným proti němu. Čelil proto kritice, že dává špatný příklad americké veřejnosti. V poslední době ale svůj negativní postoj k rouškám zmírňoval a v pondělí uvedl, že nošení roušky je projevem vlastenectví. Podle agentury AFP nicméně jeho vystupování přispělo k politizaci nošení roušek ve Spojených státech.

Bílý dům pravidelná setkání s novináři ke koronaviru v minulosti pořádal, ale v květnu schůzky ukončil, když se Trump opakovaně nepohodl s novináři nebo pronesl kontroverzní výroky, například o ničení viru injekcemi dezinfekčních prostředků.

Přes 60 000 případů nákazy evidují už osmý den v řadě

JHU zaznamenala za 24 hodin (mezi úterními 02:30 SELČ a středečními 02:30 SELČ) 68.524 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a její souhrnná bilance nakažených tak přesáhla 3,89 milionu. Podle NYT v úterý přibylo asi 65 000 známých nákaz, tedy podobně jako o týden dříve. Průměr z posledního týdne zůstává nad 66 000, daleko nad úrovní z jarních měsíců.

Čísla z posledních dní naznačují, že tempo růstu bilance nakažených se po rekordu v podobě více než 75 000 případů z minulého čtvrtka začíná stabilizovat. Vzestupnou tendenci naopak udržuje klouzavý průměr u statistiky obětí, kterých je dohromady hlášeno na 142 000. Za uplynulý den evidovala JHU 1056 úmrtí, NYT dokonce 1124. Podle deníku byla hranice 1000 mrtvých překonána poprvé od konce června, v databázi JHU šlo o druhý čtyřciferný přírůstek v červenci.

Spojené státy jsou pokud jde o absolutní čísla zemí s nejhorší epidemií covidu-19 na světě. Denní počty hlášených obětí dosáhly vrcholu kolem poloviny dubna, když průměrně přibývalo i více než 2000 mrtvých denně, následně trend až do začátku července klesal. Denní statistiky se začaly zhoršovat poté, co řada státu začala rušit karanténní opatření, aniž splňovala nezávazná kritéria federálních úřadů.

Kromě exploze odhalených nákaz, kterou lze do jisté míry připisovat zvýšenému počtu prováděných testů, se zhoršují i další ukazatele. Z mnohých regionů je hlášena alarmující míra pozitivity při testování i rostoucí vytíženost nemocnic. Podle Reuters v červenci počty lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 dosáhly nového maxima v 17 státech, přičemž v úterý zaznamenalo nový rekord devět států včetně Kalifornie a Texasu.

Podle Trumpa se bude situace zhoršovat. „Je to něco, co o věcech nerad říkám, ale tak to je,“ prohlásil v noci při prvním briefingu Bílého domu věnovanému koronaviru za poslední měsíce, který se při rozhovorech s médii většinou k epidemii staví optimisticky a opakuje, že virus nakonec sám od sebe zmizí.

Při úterním brífinku Trump dále potvrdil obrat ve své rétorice, když Američanům doporučil nosit roušky v případech, kdy od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. „Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná,“ řekl s tím, že si na tuto ochrannou pomůcku sám zvyká. Zakrývání obličeje ale podle všeho nehodlá lidem nařídit. O víkendu uvedl, že chce, „aby lidé měli určitou svobodu“.

Média si všímají, že s Trumpem na tiskové konferenci nebyl viceprezident Mike Pence ani experti na infekční choroby Anthony Fauci a Deborah Birxová, tedy klíčoví členové krizového štábu Bílého domu. Fauciho prezident o víkendu kvůli jeho hodnocení současného vývoje označil za „alarmistu“, na což epidemiolog v úterý reagoval slovy: „Považuji se spíše za realistu než za alarmistu.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...