21. srpna 2019 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyzývá země k účasti na boji s Islámským státem. Zároveň hrozí navrácením vězněných bojovníků

Americký prezident Donald Trump na summitu G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na summitu G20. | foto: Reuters

WASHINGTON Donald Trump je přesvědčen, že i jiné státy by se měly zapojit do boje s teroristy z Islámského státu, například Rusko, Pákistán a Írán. Americký prezident to ve středu v Bílém domě řekl novinářům. Pokud Evropa nepřevezme vězněné bojovníky Islámského státu, budou podle Trumpa odesláni do zemí, z nichž přišli. Například do Německa nebo Francie.

V internačních táborech na severovýchodě Sýrie, které kontroluje syrská opozice podporovaná Spojenými státy, jsou zadržovány tisíce mužů, žen a dětí z více než 50 zemí, uvedla agentura Reuters. Je mezi nimi asi 2 000 osob podezřelých z příslušnosti k teroristům, mnozí jsou občany západních zemí. Jejich budoucí osud je vzhledem k nekončícím diplomatickým debatám nejasný.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý varoval, že bojovníci Islámského státu v některých oblastech posilují své pozice, i když jejich schopnost zaútočit je podstatně menší. Po skončení války v Afghánistánu, o němž jednají zástupci USA a radikálního hnutí Tálibán, by tvrdé jádro Tálibánu mohlo přejít do řad Islámského státu.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.