5. srpna 2019 16:59, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump: Za masové vraždy může nenávist a choroby, nikoli zbraně

Americký prezident Donald Trump promluvil před kamerami o střelbách v El Pasu a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump promluvil před kamerami o střelbách v El Pasu a... | foto: Reuters

Washington K postihu nenávistných projevů v internetu, na sociálních sítích a ve videohrách, k identifikaci mentálně postižených ohrožující okolí a k zvedení trestu smrti pro masové vrahy a zločince z nenávistí v pondělí v Bílém domě vyzval americký prezident Donald Trump. Jeho projev byl reakcí na víkendovou střelbu v Texasu a Ohiu s téměř dvaceti mrtvými. O možnosti zavedení kontrol při prodeji střelných zbraní, k němuž mnozí v USA vyzývají, se ale prezident nezmínil.

Podle Trumpa nemají na častých případech střelby na veřejnosti s desítkami obětí vinu zbraně, ale „duševní poruchy a nenávist“. Proto je v USA zapotřebí reformovat zákony o duševním zdraví, aby bylo možné rozpoznat psychicky narušené osoby. Lidem, kteří se provinili zločiny z nenávisti a masovými vraždami, by měly soudy ukládat trest smrti, řekl Trump.

Ministerstvo spravedlnosti by podle něj mělo ve spolupráci s místními úřady a správci sociálních sítí zjišťovat a identifikovat podezřelé osoby dřív, než se rozhodnou k úderu. Držitelé zbraní, u nichž hrozí nebezpečí z násilných činů, by měli být ze zákona pod dohledem.

Střelec z El Pasa na kamerovém záběru.
Při střelbě v americkém El Pasu zemřelo dvacet lidí. Na místě byly desítky...

Americké federální soudy ukládají tresty smrti velice zřídka, poprava navíc většinou odsouzence nečeká. Poslední hrdelní trest uložený federálním soudem byl v USA vykonán před 16 lety. Vězeňská služba to zdůvodňovala pochybnostmi o chemikáliích ve smrtící injekci, které údajně způsobují odsouzeným utrpení. Ministerstvo spravedlnosti ale koncem července analýzu ukončilo s tím, že popravy je možné vykonávat.

Podle pondělního Trumpova prohlášení by ministerstvo spravedlnosti mělo ve spolupráci s místními úřady a správci sociálních sítí zjišťovat a identifikovat podezřelé osoby dřív, než se rozhodnou k úderu. Držitelé zbraní, u nichž hrozí nebezpečí z násilných činů, by měli být ze zákona pod dohledem.

Američané musejí „odsoudit fanatismus, rasismus a bělošskou nadřazenost,“ řekl prezident. „Tyto hrozivé ideologie je třeba porazit. Nenávist nemá v Americe místo, protože křiví mysl, ničí srdce a stravuje ducha,“ konstatoval.

Trump prohlásil, že k radikalizaci lidí a podněcování „ohavných zločinů“ přispívají internet a sociální média, stejně jako násilné videohry. Tuto „kulturu násilí“ je třeba zastavit nebo omezit, řekl prezident bez dalších podrobností či návrhů.

Prezident v pondělí nedlouho před svým projevem na Twitteru vyzval k zavedení zákonů, které by umožnily „přísné kontroly“ kupujících při prodeji střelných zbraní. V proslovu, který Bílý dům avizoval předem, se ale o žádném takovém opatření nezmínil.

Sněmovna reprezentantů v únoru schválila návrh zákona, který stanoví až desetidenní lhůtu pro kontroly kupujících při prodeji zbraní. Návrh leží v Senátu a prezident na jaře pohrozil, že v případě schválení ho bude vetovat. Později se vyslovil pro „umírněné“ změny v systému kontrol kupujících a podpořil návrhy na vyzbrojování učitelů, které má zabránit masakrům v amerických školách.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!