Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump znovu žádal vyšší příspěvky spojenců do pokladny NATO

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy pevně podporují Severoatlantickou alianci, ale žádají, aby členské státy plně hradily své příspěvky. Při návštěvě vojenské základny na Floridě to v pondělí prohlásil prezident USA Donald Trump. Základna MacDill je sídlem amerického velitelství pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) a velitelství pro speciální operace (SECOM).

„NATO rozhodně podporujeme,“ zdůraznil prezident, který během své loňské volební kampaně označil alianci za „zbytečnou“. USA podle něj jen žádají, aby všichni členové NATO jak náleží uhradili svůj finanční příspěvek alianci v plné míře.

V nedělním rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem Trump podle Bílého domu hovořil i o tom, jak povzbudit spojence, aby plnili své finanční závazky.

Trump v pondělním projevu k příslušníkům americké armády řekl, že Spojené státy spolu se svými spojenci porazí „radikální islámský terorismus“, který prezident označil za sílu smrti. „Porazíme radikální islámský terorismus a nedovolíme, aby zapustil kořeny v naší zemi,“ prohlásil Trump.

„Svoboda, bezpečí a spravedlnost zvítězí,“ zdůraznil šéf Bílého domu. Spojené státy podle něj potřebují silné přistěhovalecké programy. „Lidé, kteří nás mají rádi a milují naši zemi, budou moci přijet. Ty, kdo nás chtějí zničit, kdo chtějí zničit naši zemi, nepustíme,“ řekl.

Prezident se na základně zastavil cestou ze svého floridského letoviska Mar-a-Lago, kde trávil víkend s manželkou Melanií.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...