12. ledna 2018 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zrušil návštěvu Londýna, kde měl otevřít novou ambasádu. Nesouhlasí s přestěhováním

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Prezident Trump při projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump při projevu. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump zrušil chystanou únorovou návštěvu Londýna. Svůj krok na Twitteru zdůvodnil tím, že nesouhlasí se stěhováním americké ambasády v Londýně.

Trump tvrdí, že o tomto kroku rozhodla administrativa předchozího prezidenta Baracka Obamy, podle Reuters ale z dostupných dokumentů na webu diplomatického zastoupení vyplývá, že rozhodnutí padlo ještě před Obamovým nástupem do funkce v lednu 2009. Podle nejmenovaných zdrojů citovaných deníkem Daily Mail se Trumpovi ve skutečnosti zřejmě nelíbil formát návštěvy, která nebyla připravována jako oficiální státní, ale jen jako pracovní.

„Důvod, proč jsem zrušil cestu do Londýna, je, že nejsem velký fanoušek kroku Obamovy administrativy, která možná nejlépe umístěnou a nejlepší ambasádu v Londýně prodala za pár šupů, jen aby na periferii postavila novou za 1,2 miliardy dolarů (25,4 miliard korun),“ napsal Trump na Twitteru.

12.ledna 2018 v 05:57, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 08:49

Reason I canceled my trip to London is that I am not a big fan of the Obama Administration having sold perhaps the best located and finest embassy in London for “peanuts,” only to build a new one in an off location for 1.2 billion dollars. Bad deal. Wanted me to cut ribbon-NO!

Na stránkách velvyslanectví je ale informace, že rozhodnutí přestěhovat diplomatické zastoupení v britské metropoli bylo učiněno několik měsíců před Obamovým příchodem do Bílého domu, tedy ještě za republikánského prezidenta George Bushe mladšího.

Nejmenovaný zdroj citovaný listem Daily Mail uvedl, že prezidenta od cesty do Londýna mohl odradit nedostatečný lesk návštěvy, neboť její součástí by nebyly oficiální pocty a ani setkání s královnou Alžbětou II. V plánu bylo jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Rozdělený národ

Podle amerických médií mohly být důvodem odvolání návštěvy Velké Británie i obavy, že budou v Londýně proti americké hlavě protesty. 

„Zdá se, že americký prezident pochopil zprávu od Londýňanů, kteří milují a obdivují Ameriku, že jeho politika je naprostým opakem hodnot našeho města,“ uvedl na Twitteru londýnský starosta Sadiq Khan. „Donald Trump zde není vítán.“

Spojené státy opouštějí dosavadní budovu velvyslanectví na náměstí Grosvenor ve čtvrti Mayfair a stěhují se do nově postavené budovy v centrální londýnské části South Bank. Nová ambasáda, kterou Reuters označil za skutečnou pevnost, bude pro veřejnost otevřena 16. ledna. Stavba za jednu miliardu dolarů (21,1 miliardy korun) byla plně financována prodejem jiných londýnských nemovitostí v majetku USA, poznamenal Reuters.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz