6. dubna 2017 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zvažuje úder v Sýrii. Asad musí odejít, hlásí Tillerson

Muž nese tělo mrtvého dítěte po plynovém útoku ve městě Chán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž nese tělo mrtvého dítěte po plynovém útoku ve městě Chán. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident podle zdroje CNN zvažuje vojenský úder v Sýrii. Donald Trump to řekl několika členům Kongresu. Podle zdroje není prezident ještě rozhodnut jak přesně postupovat, poradí se s ministrem obrany Jamesem Mattisem a údajně dá na jeho názor.

Ani podle zdroje agentury Reuters Spojené státy nevyloučily vojenskou reakci na chemický útok, který v úterý v Sýrii zabil okolo sta civilistů. Z incidentu Washington viní syrskou vládu.

Na dotaz, zda byla vojenská varianta stažena ze stolu, nejmenovaný vysoce postavený americký činitel řekl „Ne“. Podle agentury není jasné nakolik americké vojenské plánování zahrnuje případné útoky na cíle spojené s režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Rex Tillerson řekl v rozhovoru pro CNN: „Za chemický útok v Sýrii bezpochyby může Asad.“ Prohlásil také, že kroky k uspořádání mezinárodní koalice k odstranění syrského prezidenta už probíhají. Spolu s Donaldem Trumpem prý již jednají.

Trump řekl v souvislosti s chemickým útokem, že syrský prezident Asad je odpovědný za běh věcí a něco by se mělo udělat.

Podle agentury AFP i německá kancléřka Merkelová naznačila, že za úterním chemickým útokem stojí režim syrského prezidenta Asada. Naznačuje to prý řada faktorů.

Muž po útoku dýchá přes kyslíkovou masku.
PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí.

Zatímco západní státy o Asadově odpovědnosti za útok nepochybují a ve středu se neúspěšně pokusily v tomto smyslu prosadit odsuzující rezoluci v Radě bezpečnosti OSN, syrská vláda a její spojenec Rusko to odmítají. Naopak tvrdí, že chemické látky se dostaly do vzduchu poté, co byl zasažen sklad syrských povstalců. Rebelové to ale také popřeli.

Vladimir Putin považuje v souvislosti s úterním chemickým útokem za nepřijatelné, že vznikají nepodložená obvinění, dokud věc není řádně vyšetřena. Jak dnes informovala tisková služba Kremlu, Putin se tak vyjádřil v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

V prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, Putin „zdůraznil, že je nepřijatelné, aby se vznášela nepodložená obvinění proti komukoli, aniž by se uskutečnilo podrobné a nezaujaté vyšetřování“.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky