Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump zvítězil v Michiganu, Mississippi a na Havaji. V Idahu ho porazil Cruz

Svět

  8:26
WASHINGTON - Donald Trump zvítězil v úterních republikánských primárkách ve státě Michigan. Podle předběžných výsledků si připsal vítězství i ve státě Mississipi a na Havaji. Klání o Idaho prohrál se svým největším konkurentem, texaským senátorem Tedem Cruzem.

Trump uspěl v Michiganu, Mississippi a na Havaji. foto: ČTK

Sérii vítězství tak Trump slaví po týdnu ostré kampaně, kterou proti němu vedly některé vůdčí osobnosti jeho vlastní strany. „Doufám, že to republikáni přijmou,“ prohlásil 69letý byznysmen po úterních úspěších. „Průzkumy ukazují, že mohu porazit Hillary. Přetáhneme k sobě mnoho lidí od demokratů,“ dodal.

Podle agentury AP Trump získá nejméně 21 delegátů v Michiganu a nejméně 20 delegátů v Mississippi. Kasich si v Michiganu připíše nejméně 15 delegátů a Cruz 12.

S náskokem 15 procentních bodů zvítězil Trump i ve stranickém volebním shromáždění na Havaji. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil portál The Green Papers. Na druhém místě je zatím Trumpův konzervativní rival Ted Cruz, třetí je kandidát republikánského středního proudu Marco Rubio.

Stav primárek republikánů

Trump má po úterních úspěších na své straně 428 delegátů, Cruz 315, Rubio 151 a Kasich 52. Ke stranické nominaci na prezidenta je jich třeba 1237.

Clintonová se přetahuje se Sandersem

V demokratických primárkách v průmyslovém Michiganu favorizovaná bývalá první dáma a exministryně zahraničí Hillary Clintonová však prohrála se senátorem za stát Vermont Berniem Sandersem. Ten v Mississippi získá minimálně 63 delegátů, Clintonová o desítku méně.

Stav primárek demokratů

Dosud Clintonová nastřádala 1134 delegátských hlasů a Sanders 502. Zahrnuti jsou tu i superdelegáti - členové Kongresu, guvernéři a straničtí představitelé, kteří mohou podpořit toho kterého kandidáta. Demokratický uchazeč potřebuje ke konečné nominaci 2383 delegátů.

Sanders zůstává v nominačním souboji o Bílý dům stále ve hře. Levicový 74letý senátor ze státu Vermont předčil v průmyslovém Michiganu svou soupeřku přibližně o dvě procenta, vyplývalo z výsledků stranického hlasování po sečtení 95 procent hlasů.

Navzdory těsnému vítězství Sanders nemůže opravdu slavit, protože Clintonová předtím výrazně zvítězila ve státě Mississippi a svůj náskok díky proporčnímu počítání hlasů u demokratů celkově navýšila.

Autor:

Pronájem bytu 3+1 s garáží na ulici Palackého v Lanškrouně.
Pronájem bytu 3+1 s garáží na ulici Palackého v Lanškrouně.

Palackého, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
17 000 Kč/měsíc