Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpa čeká další test: koulení velikonočních vajec

Svět

  10:05
WASHINGTON - Letos v únoru obdržel americký prezident Donald Trump naléhavé varování, jež mu připomnělo klíčový termín, který by mu mohl uniknout. „Pro vaši informaci - termín pro poslední objednávky velikonočních vajec se blíží,“ zněla zpráva zaslaná prostřednictvím twitteru Trumpovi, první dámě Melanii Trumpové a jeho dceři Ivance Trumpové.

Donald Trump foto: Reuters

„Ozvěte se, prosím!“ Jak napsal zpravodajský server The New York Times, tuto zprávu zaslala firma Wells Wood Turning & Finishing, která tradičně dodává památeční dřevěná vejce na každoroční tradiční koulení vajec v Bílém domě. Tato akce má už 138 let dlouhou tradici a v loňském roce přitáhla na jižní trávník 35 000 lidí.

Zaměstnanci firmy sídlící v Buckfieldu v Maine svým dotazem chtěli zjistit, zda mají Trumpovi v plánu nadále rozdávat dřevěná vejce jako dárky na párty, a zda vůbec hodlají pokračovat v tradici koulení vajíček v Bílém domě.

Donald Trump na tiskové konferenci.
Donald Trump s dcerou Ivankou jednají s ženskými podnikatelkami.

Začátkem března Bílý dům oznámil, že koulet se bude - konkrétně na velikonoční pondělí - a brzy následovala také chvatná objednávka dřevěných vajec.

Tou dobou už nejistota kolem konání tradiční akce, při níž děti soutěží v koulení vajec dřevěnou lžičkou po trávníku, dosahovala ne snad takových rozměrů, jako pochybný zákaz vstupu do USA pro cizince vybraných zemí či zákon o zdravotní péči, nicméně byla značně citelná.

Dokáže tento Bílý dům, který se potýká s pomalým najímáním zaměstnanců a v němž navíc není trvale přítomná první dáma, připravit největší a veřejností nejsledovanější událost roku? „Jde o nejvýznamnější akci pro veřejnost, jaká se v Bílém domě každoročně koná, a Bílý dům i jeho první dáma jsou hodnoceni podle toho, jak dobře se jim podaří ji zvládnout,“ řekla Melinda Batesová, která organizovala koulení velikonočních vajec osm let během vlády prezidenta Billa Clintona. „O Trumpovy mám docela obavy, protože zatím personálně neobsadili několik klíčových postů, a tahle akce potřebuje plné nasazení všech,“ dodala.

Jakýkoli druh pohromy či katastrofy během některé z akcí v Bílém domě patří mezi noční můry prezidentů i jejich štábu. Během prvního roku v Bílém domě se například Barack Obama dočkal ostré kritiky za nedostatečnou bezpečnost, když se dvěma rádoby celebritám z reality show podařilo proniknout na státní večeři na počest indického premiéra a jeden z těchto vetřelců si dokonce potřásl rukou s Obamou.

Pozdní začátek příprav Trumpova týmu na velikonoční koulení může znamenat menší a méně ambiciózní akci než v uplynulých letech. Letos na ní může být jen polovina hostů, jen zlomek dobrovolníků pomáhajících s pořádáním závodů v koulení a vojenské kapely namísto hvězd jako je Justin Bieber, Ariana Grandeová, Idina Menzelová či Silentó, které vystupovaly během minulých koulení.

Oficiální činitelé Bílého domu během uplynulých týdnů neodpověděli na žádné otázky týkající se koulení vajec, přestože tuto akci obvykle Bílý dům hlasitě a nadšeně propaguje. Neposkytli ani základní informace, včetně toho, kolik lidí se jí má zúčastnit.

A tak není ani známo, zda se Sean Spicer, tiskový mluvčí Bílého domu, znovu objeví jako velikonoční králíček. Tuto roli si už jednou vyzkoušel - v době, kdy před deseti lety v Bílém domě sídlil George Bush mladší a Spicer byl poradce pro státní obchod.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat